Yakın Doğu Üniversitesi İlaç Danışma Merkezi 7/24 – 1313 Hattından Halkımıza Hizmet Verecek
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 11:56
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:00

Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Eczacılık İlaç Danışma Merkezi’nin, 7 gün 24 saat ilaç danışmanlık hizmeti vereceği duyuruldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, sağlık profesyonelleri, hastalar ve halk dilediği zaman ilaçların kullanımı ve etkileşimleri ile ilgili bilgileri İlaç Danışma Merkezi’nden alabilecekler.

Halkın ilaç kullanımı ile ilgili doğru, güncel, kapsamlı ve hızlı bilgilendirme ile danışmanlık hizmeti verilecek İlaç Danışma Merkezi’ne cep telefonu ve sabit telefondan 1313 kısa hattından ulaşılabilecek. Vatandaşlar, kullandıkları ilaçların yan etkileri, doz alımı, yanlış kullanım, zehirlenme, çoklu ilaç kullanımında olası etkileşimler, hamilelik ve emzirme döneminde ilaç kullanımı ile ilgili merak ettikleri bilgileri İlaç Danışma Merkezi’ne sorabilecek.

İlaçların Kullanımı ve Etkileşimlerine İlişkin  Bilgiler Veriliyor

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta klinik eczacılık eğitimi tarihinde mihenk taşı olarak nitelendirilen merkezde, doz danışmanlığı,  ilaç kaynaklı yan etkiler, kontrendikasyonlar ve uyarılar, ilaç etkileşimleri (ilaç-ilaç, ilaç-besin, ilaç-bitkisel ürün), uygun formülasyon seçimi, gebelik ve emzirme döneminde ilaç kullanımı, endikasyon dışı ilaç kullanımı, bitkisel ürünler, ilaç saklama koşulları hakkında bilgiler veriliyor.

Akılcı İlaç Kullanımı İçin Merkeze Danışma Çağrısı Yapıldı

Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bilgen BAŞGUT, “Medikal hata reçeteleyenden değil reçetelenenden kaynaklanır ve bu da ilaçtır” diyerek, ilacı en iyi bilen uzman kişi olarak, bu hataların önlenmesinde ve ilaca bağlı problemlerin giderilmesinde, hastanın ilaçla tedavisinin yönetiminde hekimle ve diğer sağlık profesyonelleriyle omuz omuza çalışmak ve en iyi donanımla hizmet vermek için, Klinik Eczacılık İlaç Danışma Merkezi’ne başvurmaya davet etti.