Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencileri Cumhuriyet Meclisine Araştırma Ziyareti Gerçekleştirdi
Eklenme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 09:42
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 08:47

Yakın Doğu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Bölümü eğitim alan öğrenciler, alan çalışması kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi’ne araştırma ziyareti gerçekleşirdi. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, tarafından kabul edilen öğrenciler, Cumhuriyet Meclisi’nin amaç ve faaliyetlerini yakından inceleme olanağı buldular.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açılamaya göre, Meclis Mavi Salonda gerçekleştirilen ziyarette, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay yaptığı konuşmasında, ülkenin önemli gelişim alanlarından birinin de üniversiteler olduğuna vurgu yaparak öğrencilerin eğitiminin yanı sıra, ülkeyi de eğitim vesilesiyle tanıyor olmalarının da son derece önemli olduğunu söyledi.

Öğrencilerin ülkede bulundukları sürede; hem siyasi, hem de kültürel yönden aldıkları bilgilerin, daha sonraki süreçlerde onları aslında bir nevi ülkenin diplomatı durumuna koyacağına işaret eden Meclis Başkanı Uluçay, devleti yönetenler olarak kendilerinin de öğrencilerin ülkede bulundukları süre içerisinde ihtiyaçlarına cevap verecek çalışmaları yapmaya devam edeceklerini belirtti. Öğrenciler ile sohbet ederek sorularını yanıtlayan Uluçay, öğrencilere ziyaret vesilesiyle iyi bir deneyim edinmelerini diledi.


Doç. Dr. Köprülü Ziyaretin Öğrencilere İyi Bir Deneyim Olacağını Belirtti
Öğrenciler ile birlikte Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’a gerçekleştirdikleri ziyaretin ve alan çalışmasının önemine değinen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nur Köprülü de, öğrencilerin derslerde edindikleri siyaset kuramları, kurumsallaşma, siyasal sistemler, seçim yasası, demokrasi modelleri ve dış politika gibi alanlarda elde ettikleri kuramsal birikimlerin pratik anlamda nasıl yürütüldüğüne ilişkin gözlem yapmak amacı ile bu tür kamu kurum ve kuruluşlarına ziyaretlerde bulunmaya gayret ettiklerini vurguladı. Doç. Dr. Köprülü, bu çerçevede gerçekleştirilen alan çalışması ile parlamentonun faaliyetlerini yerinde gözlemlemenin uluslararası öğrenci profili dikkate alındığında farklı coğrafyalardan ülkemize eğitim almaya gelen öğrencilerin edindikleri kuramsal altyapıya yeni öğrenim araçları kattığını dile getirdi.

Doç. Dr. Nur Köprülü’nün Meclis Başkanı Sn. Uluçay’a teşekkürlerini sunmasının ardından ziyaret sona erdi.