Yakın Doğu Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı “Bilimin Işığıyla Sevgiye Farklı Bir Bakış” Açılış Dersi İle Başladı…
Eklenme Tarihi: 07 Ekim 2019, 08:24
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 08:43

Yakın Doğu Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı açılışı, Diş Hekimliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Yılmaz tarafından verilen "Bilimin Işığıyla Sevgiye Farklı Bir Bakış" konulu dersle başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi 2 No'lu Salon’da gerçekleştirilen açılış töreninde, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ümran Dal Yılmaz, Diş Hekimliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Yılmaz, bölüm başkanları, öğretim elemanları ve öğrenciler hazır bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Hemşirelik Fakültesi 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı açılış konuşmasını gerçekleştiren Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ümran Dal Yılmaz, odağı insan olan hemşirelik mesleğinin bilgi birikimi ve bilimselleşme süreciyle profesyonel değerlerini, uygulamalarını, araştırma, eğitim ve yönetimini ortaya koyarak mesleki gelişimini sürdürmekte olduğunu belirtti.

Hemşirelik Mesleğine Önemli Kaktılar Koyacak Hemşireler Yetiştirmek İstiyoruz…
Prof. Dr. Yılmaz, Yakın Doğu Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi olarak sağlık sonuçlarının iyileştirilmesine önemli katkılar sağlayacak, hemşirelik eğitimini ve hemşirelik uygulamasını geliştirecek bilgiyi üreten hemşireler yetiştirmenin sorumluluğunu taşıdıklarının altını çizdi.

Prof. Dr. Ümran Dal Yılmaz konuşmasının devamında şunları dile getirdi; "Fakültemiz kuruluşundan bu yana sürekli eğitimde iyileştirme çalışmalarıyla öğrencilerimize daha kaliteli eğitim ve mezunlar vermek üzere büyük bir çaba içerisindedir. Aynı zamanda fakültemiz bilimsel çalışmalarıyla da hemşirelik bilimine katkı sağlamaktadır. 2019-2020 akademik yılında Hemşirelik Fakültemizde, İngilizce ve Türkçe lisans programı yanında doktora ve yüksek lisans programları ile seçkin öğretim kadromuzla her gün biraz daha büyüyerek, yeni akademik yılımızda da yeni başarılar için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.”


Prof. Dr. Yılmaz: “Her İşin Başı Sevgi…”
Açılış konuşmasının ardından Hemşirelik Fakültesi açılış dersi, Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Yılmaz tarafından "Bilimin Işığıyla Sevgiye Farklı Bir Bakış" başlığında verildi.

Prof. Dr. Yılmaz, sevgi üzerine yaptığı konuşmasında, ünlü düşünürler ve ruh bilimcilerden örnekler verdi. Prof. Dr. Yılmaz, şunları dile getirdi: “Her işin başı sevgi…” Sevgi üzerine çeşitli düşünürlerin de çok farklı görüşleri vardır: Freud’a göre sevgi, "ilk amacından saptırılmış cinselliktir. Freud’un öğrencisi ünlü ruhbilimci Theodore Reik’a göre sevgi, “bilinmeyen bir fiziki güçtür; kökeni henüz bulunmamış ve niteliği anlaşılmamıştır.” Nietzsche görüşlerini “aşk iki kişi arasında savaştır,” sözüyle dile getirir. Sartre’a göre, pazarlıkla satın alınan bir şeydir o; “Sev beni, seveyim seni!” Van Goethe “Sevmek inanmak demektir” diyor. Budha’ya göre “İçinde sevgi barınan için, bütün dünya tek bir ailedir.”

Beynin Duyuları Algılayarak Vücudun Diğer Merkezlerine Cevap Gönderir…
İnsan beyni ile ilgili bölümlerden bahseden Prof. Dr. Yılmaz, bu bölümlerin düşünen beyin, duygusal beyin ve sürüngen beyin olduğundan söz ederek, “İnsan beyninin bir bölümünü oluşturan sürüngen beyin, hayati fonksiyonları kontrol eder. Yeni şeyler öğrenmeye kapalı, değişime karşı son derece dirençlidir. Beynin bu bölgesini akıl değil, içgüdüler yönetir. İçgüdülerin de birinci önceliği, ölmemektir ikinci önceliği ise üremektir. Duygusal beyin ya da limbik sistem, tüm duygularımızın merkezidir. Eskiden öğrendikleriniz, duygularınız, anılarınız, siz farkında olmadan gelecekte alacağınız kararları bu bölge etkiler. Beynimizin en dış kısmını düşünen beyin, Beyinin diğer bölümlerinden gelen bilgi ve emirlerin kontrol edilip düzenlenerek eyleme dönüştüğü bölgedir. Beyinin duyu merkezleri çeşitli duyuları algıladığında vücudun diğer merkezlerini cevap oluşturmak üzere uyarırlar” dedi.