Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Fuar Alanında Kan Bağışı, Can Bağışı Kampanyası Başlattı
Date Added: 11 Haziran 2017, 16:37
Last Updated Date:14 Aralık 2020, 15:02

Ülkemizin sanat, iş, spor, sağlık ve eğitim alanlarındaki tanmış kişiler Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin gelenekselleştirdiği “kan bağışı, can bağışı” kampanyasına katılarak, gönüllü ve sürekli kan bağışı yapılması konusunda halka çağrıda bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı ve Sağlık Turizmi Konseyi YK Üyesi Dr. Remzi GARDİYANOĞLU, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak, Genç İşadamları Derneği Başkanı Cemal GÜLERCAN, YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet SAVAŞAN ile hayatını tiyatro ve sinemaya adamış, son yıllarda Türkiye’nin sevilen dizileri Öyle Bir Geçer Zaman ki, bu şehir arkandan gelecek gibi pek çok dizide rol alan ülkemizin sevilen ve başarılı Tiyatro ve Sinema sanatçısı Osman ALKAŞ, Kuzey Güney, Medcezir, Yüksek Sosyete başta olmak üzere popüler dizilerde önemli roller üstlenen ülkemizin sevilen ve sempatik sanatçısı Hazar ERGÜÇLÜ’nün sürekli kan bağışçılığının önemine dikkat çekmek için bir araya gelerek kan verdikleri bildirildi.

SAVAŞAN: Kan Bağışı Sürdürülebilir Bir Politikaya Dönüşmeli…
Kan bağışı gibi halk sağlığı veya sosyal konularda insanların iyilik yapmak istemelerine rağmen, birçok zamansal ve durumsal faktör nedeniyle bu sorumlulukların ötelendiğini ifade eden Ahmet SAVAŞAN, ülkemizde kan bağışının genellikle yakın bir dostun veya akrabanın ihtiyacı olduğu durumda gündeme geldiğine vurgu yaptı. Kanın tek kaynağının insan olduğunun altını çizen SAVAŞAN, bu gibi toplumsal konularda önemli olan noktanın düzenli ve gönüllü bağışçıların sağlanması ve kan bağışının sürdürülebilir bir politikaya ve uygulamaya dönüşmesi olduğunu söyledi.

Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi Başlatılmalı…
İnsanların dış görünüşleri farklı olsa da damarlarında akan kanın aynı olduğunu belirten Savaşan, Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Kızılay, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri işbirliğiyle “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi”nin başlatılması gerektiğine de inanç belirtti. Ahmet SAVAŞAN, “Dünya’nın pek çok yerinde olduğu gibi bizler de ülkemizde bu gibi projeler ve uygulamalar geliştirerek ilköğretim ve orta öğretim kurumları öğrencileri, ebeveynler, okul yöneticileri ve öğretmenlerde gönüllü ve sürekli kan bağışı konusundaki bilinci arttırmalıyız” diye konuştu.

Farkındalık Kampanyaları Yapılmalı…
Projenin yerel alanda düzenlenecek farkındalık kampanyaları ile de desteklenmesi ve bütün topluma yaygınlaştırılmasının hayati önem taşıdığına işaret eden Savaşan, bütün paydaşların gönüllü ve sürekli kan bağışı konusunda istekli olduğunu ifade ederek, böyle bir çalışma başlatılması halinde Yakın Doğu Üniversitesi’nin projeye destek vereceğini sözlerine ekledi.

Kan Verme 10 – 18 Haziran Arasında Fuarda Devam Edecek…
YDÜ Hastanesi olarak hizmet vermeye başladıkları 2010 yılından bu yana “kan bağışı can bağışıdır” adıyla pek çok kampanya gerçekleştirdiklerini anımsatan Ahmet SAVAŞAN, Thalassaemia hastaları için Devlet Hastanesine verilmek üzere başlatılan kan bağışının 10 – 18 Haziran 2017 tarihleri arasında  ‘41. KKTC Uluslararası Fuarı’nda YDÜ Hastanesi standında devam edeceğini söyledi. Amaçlarının gönüllü ve sürekli kan bağışı konusunda ülkedeki farkındalığın arttırılmasına katkı yapmak olduğunu ifade eden Savaşan “gelin kan verelim, can verelim” diye konuştu.

ERGÜÇLÜ: Tüm Halkımızı Kan Bağışı Yapmaya Davet Ediyorum…
Kanın temin edilmesinde bütün insanlara önemli görevler düştüğünün altını çizen Sinema Sanatçısı Hazar ERGÜÇLÜ de yaptığı konuşmada, ülkemizde güvenilir, karşılıksız, gönüllü kan bağışı yapılması gerektiğine  vurgu yaptı. ERGÜÇLÜ “tüm halkımızı kan bağışına davet ediyorum. Kan verelim can verelim” dedi.

ALKAŞ; Kan Vermek Can Vermektir…
Thalassaemia hastalarının sık sık kana ihtiyacı olduğuna değinen KKTC ve Türkiyenin Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Osman ALKAŞ da hiçbir rahatsızlığı olmayan insanların da zaman zaman kana ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek, “Ne kadar kan verirsek o kadar tazeleniriz. Unutmayalım kan vermek hayat kurtarır”dedi. “Kan vermeyi sadece bizim veya sevdiklerimizin başına kötü bir olay geldiği zaman hatırlar ve koşarak kan bulmaya veya vermeye çalışırız” diyen ALKAŞ, yapmamız gereken şeyin düzenli ve gönüllü kan vermek olduğunu ifade etti. Ülke insanını Devlet Hastaneleri ile YDÜ Hastanesine giderek kan bağışında bulunmaya çağıran ALKAŞ, “unutmayalım, kan vermek can vermektir” diye konuştu.

KAYMAK; Kan Verelim, Can Verelim…
Kan vermenin en önemli insanı görev olduğunun altını çizen Mustafa KAYMAKda, kanın yapayının olmadığını, tek kaynağının insan olduğunu söyledi. Kana ihtiyacı olan kişilerin kanı insanlardan tedarik etmek zorunda olduğunu belirten Kaymak, “hepimiz sürekli ve gönüllü kan verelim can verelim” dedi.

GARDİYANOĞLU: Kan Devlet Politikası Olmalı…
Kanın alternatifi olmayan kaynağı sadece insan olan bir tedavi aracı olduğuna vurgu yapan Dr. Remzi GARDİYANOĞLU da konuşmasında, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 108 milyon kan bağışı yapıldığını, bunun yarısının, dünya nüfusunun %20’sinin yaşadığı gelir seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde gerçekleştiğini söyledi. Gelir seviyesinin yüksek olduğu ülkelerdeki ortalama kan bağışı oranının, düşük gelirli ülkelerden 9 kat fazla olduğunu ifade eden Dr. GARDİYANOĞLU, bir çok ülkede olduğu gibi KKTC’de de talebin, tedarikten fazla olduğunun altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı İnisiyatif Üstlenmeli…
Thalassaemia, kanser gibi hastalıklar yanısıra, doğum yapan veya kaza geçiren insanların da kana ihtiyacı olduğunu belirten Dr. Remzi GARDİYANOĞLU, yeterli tedarikin tek yolunun, gönüllü, ücretsiz kan bağışçıları tarafından yapılan düzenli bağışlardan geçtiğini ifade etti. KKTC’de kan bağışının devlet poitikası olması gerektiğini vurgulayan Dr. GARDİYANOĞLU, geleceğin kan bağışcılarını şimdiden eğitilerek hazırlanması gerektiğini söyledi. Dr. GARDİYANOĞLU, Sağlık Bakanlığı’na çağrıda da bulunarak konuyla ilgili inisiyatif üstlenmesini istedi.

Erkekler 4, Kadınlar 3 Defa Yıda Kan Verebilir…
50 kg üzerinde kan düzeyi belli bir seviyede olan yaşı 18 ile 65 arasındaki herkesin kan verebileceğini söyleyen Dr. GARDİYANOĞLU, kan bağışının her hangi bir riski bulunmadığının altını çizdi. İnsan vücudunda 5-6 litre kan bulunduğunu belirten Dr. GARDİYANOĞLU, her kan verişte 450-500 cc kan verildiğini ve bu miktarın vücudumuz tarafından 3 ayda yerine konduğunu ifade etti.

VAROĞLU: İhtiyacımız Olan Kanı Alamıyoruz!
KKTC’deki Thalassaemia hastalarının aylık kan ihtiyacının 600 ünite olduğunu ifade eden Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet VAROĞLU'da yaptığı konuşmada, ülkede ihtiyaç olan aylık kanın 1500 ünite olduğunu söyledi. Bu ihtiyacın karşılanması için gönüllü ve sürekli kan bağışcılarına ihtiyaç olduğunu ifade eden VAROĞLU, ülkemizde ihtiyaç duyulan kanın toplanamadığının altını çizdi.

En Değerli Hediye Kan Vermektir…
Bir Thalassemialı kişinin ortalama haftada 1 ile 5 ünite kana ihtiyacı olduğunu da ifade eden Varoğlu, Thalassemialı hastaların ihtiyacından az kan alabildiğine vurguladı. En değerli hediyenin kan vermek olduğunu ifade eden VAROĞLU, fuar süresince insanlara kan vermesi çağrısında bulundu. VAROĞLU son olarak, YDÜ Hastanesi başta olmak üzere kan veren ve toplayan bütün kurum ve kişilere teşekkür etti.

Haberin Videosu