Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Doktoru Yrd. Doç. Dr. Tijen Ataçağ, HPV Aşısı’nın Önemine İlişkin Açıklamalarda Bulundu
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2016, 20:35
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 10:44


Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tijen Ataçağ, HPV (Human Papilloma Virüsü), Semptomları, Neden Olduğu Hastalıklar ve Aşı Tipleri Hakkında Bilgiler Verdi.

Dr. Tijen Ataçağ, "HPV aşısı, insanları HPV (Human Papilloma Virüsü) enfeksiyonuna karşı koruyan bir aşıdır. Aşılar insanları enfeksiyona karşı koruyan tedavi şekilleridir. HPV enfeksiyonu kadınlarda rahim ağzı, yani serviks kanserine, kadın ve erkeklerde genital bölge siğillerine, vulva, vajen ve anal bölge kanserlerine neden olabilir. Ek olarak, ağız ve boğazdaki HPV enfeksiyonu, ağız ve boğaz kanserlerine yol açabilir. Birçok kişide HPV enfeksiyonu olmasına rağmen kanser hastalığı görülmeyebilir. Ancak bununla ilgili bir genelleme yapılamamaktadır."

HPV enfeksiyonu cinsel yolla veya el teması ile geçen bir enfeksiyon olup, korunma sağlanması pek mümkün olmamakla birlikte, tuvaletlerden veya dokunulan cisimlerden bulaşma riski de bulunmamaktadır.

HPV Enfeksiyonunun Semptomları

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tijen Ataçağ şöyle devam etti; HPV enfeksiyonu bazı kişilerde herhangi bir belirti göstermemekte ve kendi kendine 2 yıl içerisinde geçmektedir. Ancak pekçok kişide olay böyle seyretmemektedir. Uzun süren HPV enfeksiyonu olan kişilerde rahim ağzı kanseri, kanser öncesi lezyonlar, ağız ve boğaz kanseri, genital bölgede siğiller görülme riski daha yüksektir. Bu olaylar genellikle kişi enfeksiyonu aldıktan yıllar sonra 20-25 yılda ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden düzenli kontroller yaptırmak önemlidir.

100’den fazla HPV tipi vardır. Yaklaşık 40 tipi serviksi etkilemekte, bunların 15 tanesi ise serviks kanserine neden olmaktadır.

Aşı Tipleri ve Önerilen

3 farklı aşı tipi mevcuttur. Gardasil (4’lü aşı), Gardasil-9 ( 9’lu aşı) ve Cervarix ( 2’li aşı). Üç aşı tipinin de 6 ay içerisinde 3 kez uygulanması gerekmektedir. Aşının özellikle 11-12 yaşlarında, genellikle de 9-26 yaş aralığında yapılması önerilmektedir. Hamile kadınlara yapılmamalıdır. Aşının kişi virüsü almadan önce yapılması önemlidir. Aşı yerinde kızarıklık, şişme ve ağrı oluşabilir. HPV aşısı, HPV enfeksiyonunu ve rahim ağzı kanserini önlemede oldukça etkilidir. Ancak bazı durumlarda kişi aşıya rağmen HPV enfeksiyonunu alabilir. Aşı olduktan sonra da düzenli smear testlenin yapılması gerekmektedir.