Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 1. Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumuna Katıldı
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2017, 18:37
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 13:19

Vounous Nekropol Alanı, Çatalköy-Girne’de gerçekleştirilen Proje başkanlığını Araştırmacı-Yazar Rauf Ersenal’ın yapmış olduğu, yurt dışından ve yurt içinden birçok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen 1. Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu’na Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanlarından Evrim Ergün, Vedia Okutan Gaydeler ve Raif Dimililer de katıldılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Tunç Çağı Köy canlandırılması içerisinde kurulan atölyelerde; Erken, Orta ve Geç Tunç devri  Vounous seramiklerinin ilkel uygulama ve pişirim teknikleri ile bölgede bulunan killerden yeniden üretimi  gerçekleştirildiği belirtildi.

Etkinliğin amacının ise, yurt dışına kaçırılan Vounous pişmiş toprak eserlerinin kopyalarının üretilmesi, üretilen çalışmaların Çatalköy’de halka açık olarak sürekli sergilenmesi, sempozyuma katılacak sanat severlere bu eserlerin tanıtımının yapılması ve tekniklerin öğretilmesi ayrıca sanat üretiminin teşvik edilmesi, Çatalköy’ün kültür mirasını tanıtılması ve korunmasını sağlamaktır denildi.

Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları, Evrim Ergün, Vedia Okutan Gaydeler ve Raif Dimililer,  gerçekleştirilen sempozyumu; Kıbrıs’ın kültürel mirasını ve tarihini yansıtan eserlerin üretilmesi, korunması ve farkındalık yaratılması adına gelecek nesillere aktarılan çok önemli ve güzel bir proje olarak değerlendirdiler.