Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2018, 15:44
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:26

Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 2017-2018 Bahar Dönemi Mezuniyet töreni, Yakın Doğu Üniversitesi AKKM Büyük Salon’da gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; törene, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt, Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, bölüm başkanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Yrd. Doç. Dr. Ali Denker ile Fatoş Mayın tarafından hazırlanan tango gösterisi ile devam etti.

Prof. Dr. Ali Efdal Özkul; “Bu Gençleri Yetiştirdiğiniz İçin Öncelikle Akademisyen Arkadaşlarım Ve Kıymetli Velilerimize Tekrardan Teşekkür Ediyorum.”
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul; “1992’de kurulan bir fakülteyiz. Üniversitemizin neredeyse ilk fakültelerinden bir tanesi. Küçük bir çekirdekten, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüyle başlayan serüven şu anda 8 bölüme sahiptir. Bu büyük bir şey çünkü Fen-Edebiyat bütün bölümlerin anası. Üniversitelerde olmazsa olmaz olan bölümler dolayısıyla böyle bir fakültenin mensubu olmak ayrıcalıktır insan seviniyor ve gurur duyuyor. Bu gençleri yetiştirdiğiniz için öncelikle akademisyen arkadaşlarım ve kıymetli velilerimize tekrardan teşekkür ediyorum.” İfadeleriyle sözlerine başladı.

Prof. Dr. Özkul; “Tabi ki bu imkanları bize sağlayan başta Kurucu Rektörüm Dr. Suat Günsel ve Mütevelli Heyeti Başkanımız Doç. Dr. İrfan Günsel’e şükranlarımızı sunmalıyız. Onlar bize bu imkanı tanımasa biz burada bu pırıl pırıl gençleri yetiştiremezdik. Yelkenli bi gemi ile geleceğe, ufka açılmalarını sağlayamazdık çünkü onlar bizim geleceğimiz. Nasıl velilerimiz dişinden, tırnağından artırarak onları bugünlere getirmek için büyük çaba sarfettiyse bizde onlara çıkacakları bu hayat yolunda yol gösterici, kılavuzluk yapmak istedik ama bütün iş yinede onlarda. Onlar bu emekleri, özellikle ailelerinin ve akademisyen arkadaşlarının kendilerine verdikleri emekleri nasıl kullanacaklarını bana sorarsanız çok iyi öğrenmişlerdir ve biliyorlardır. Ben tek tek hepsine kefilim çünkü bu diplomaları biz onlara veriyorsak her zaman söylediğimiz bir söz varıdr; fakülteye, bölümlere başladıklarında yuvalarından yeni uçmayı öğrenen kuşlar gibi acemiyken artık ayakları üzerinde durabilecek bireylerdir dolayısıyla biz onlara sonsuz güveniyoruz” diye konuştu.


Prof. Dr. Özkul; “Fakültede 8 bölümümüz var bir de bünyemizde Türkçe hazırlık birimi var uluslararası öğrencilere hizmet verdiğimiz yani güzel türkçemizi herkese öğretmeye çalıştığımız bölümümüz var bu kadar bölüm içerisinde şöyle bir sıralama yaptık. Normalde fakülte birincisi ikincisi ve üçüncüsü vardır bizde 5 kişi var. Çünkü 2 tane fakülte birincimiz, 2 tane ikincimiz 1 tane de fakülte üçüncümüz var. Ne yazık ki o 1 tane. Buda şunu gösteriyor öğrencilerimizin ne kadar bilgi donanımı olarak dolduklarını. Size verilen sorumluluğu ne kadar yerine getirdiğinizi gösteriyor bu bizim için onur verici bir kaynak. Bizler sizlerden Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünyadaki temsilcileri olmanızı istiyoruz. Bunu yapacağınıza da yürekten inanıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Doç. Dr. Mustafa Kurt; “Siz Bir Yakın Doğu’lusunuz Ve Yakın Doğu’lu Olmakla Her Zaman Gurur Duyun.”
Prof. Dr. Özkul’un ardından konuşmasını gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt; “Üniversitemizin iddiası üçüncü nesil üniversite olmasıdır yani bu üçüncü nesil demekle şunu kastediyoruz eğitim, araştırma ve topluma hizmet. Biz topluma hizmet kavramını toplumu dönüştürmekle değiştirdik. Eğitim konusunda idaalıyız gerçekten yaşama, insanlığa katkı sağlayacak çok değerli mezunlar veriyoruz, bunların kalitesinden, niteliğinden %100 eminiz” diyerek sözlerine başladı.

Prof. Dr. Kurt; “Geçen yıl üniversitemizde hemen hemen her gün bilimsel etkinlik oldu. Bu bilimsel etkinlikler hem yerel anlamda bilimsel hem de uluslararası anlamda bilimsel etkinliklerimiz oldu. Türkiye’ye yön veren 100 bilim adamının %40’ını üniversitemizde ağırladık. Nobel ödüllü Aziz Sancar’ı üniversitemizde ağırladık. Bunlar çok önemli çünkü öğrencilerimizde bir şevk, zevk, aslında bir amaç ve yol gösterici oluyor. Eğer çalışırlarsa onlarda bir gün belkide bilime yön veren insanlar içerisinde olacaklardır. Belkide bir nobel alan mezunumuz olacak neden olmasın. Bu anlamda mezunlarımıza sesleniyorum bütün beklentilerinizin üzerine çizgi çekin ve bunların 2 katını yapın, yükseltin beklentilerinizi. Sıradan olmayın çünkü herkes sıradan bu anlamda. Yeni şeyler yapmaya çalışın, yenilikçi olun. Yaptığınız şeyleri eleştirin, beğenmeyin. Daha iyi nasıl yaparım diye düşünün. Değer verin diğer insanlara, empati kurun. Siz bir Yakın Doğu’lusunuz ve Yakın Doğu’lu olmakla her zaman gurur duyun. Size başarılar dilerim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Fen-Edebiyat fakültesi mezun öğrencilerin slayt gösterisi izletilirken, fakülte birincisi Neval Yüksekyayla bir konuşma yaptı.

Tören, başta dereceye giren öğrencilere madalya ve diploma verildikten sonra sırasıyla tüm diplomalar takdim edildi ve ardından geleneksel kep atma merasimi ile sona erdi.