Yakın Doğu Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi EKG Sinyallerinin Tespiti İçin Gaussian Ağırlıklı Hareketli Pencereleme Yöntemini Polonya’da Anlattı…
Eklenme Tarihi: 01 Ekim 2018, 01:50
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:50

Yakın Doğu Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Polonya’nın başkenti Varşova'da düzenlenen 13. Uluslararası Bulanık Sistemlerin ve Yumuşak Hesaplamanın Uygulanması Konferansında temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, birçok farklı ülkeden çok sayıda bilim insanının katıldığı konferansta, Yakın Doğu Üniversitesi “Elektrokardiyogram (EKG) Sinyallerinin Dengelenmesi için Bulanık Bazlı Gauss Ağırlıklı Hareketli Pencereleme” ve “Özellik Ekstraksiyon Metodu için Etkili Bulanık Kontrollü Filtre” isimli 2 (iki) bildiri ile temsil edildi. Yakın Doğu Üniversitesini Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Bölüm Başkanı Yardımcısı ve öğretim görevlisi Cemal Kavalcıoğlu temsil etti.

Elektrokardiyogram (EKG) Sinyalleri Anormal Kalp Ritimlerini Saptamada Önem Taşıyor…
Konferansta sunulan “Elektrokardiyogram (EKG) Sinyallerinin Dengelenmesi için Bulanık Bazlı Gauss Ağırlıklı Hareketli Pencereleme” başlıklı ilk bildiride, Elektrokardiyogram sinyalinin, kalbin elektriksel aktivitesine duyarlı olduğu düşünülen ve klinik tanı için kullanılan biyolojik sinyalin grafik bir kaydı olduğu ve Elektrokardiyogram sinyalinin doğada çok hassas olduğu, orijinal sinyalle karışık küçük bir gürültü olsa bile, sinyal değişikliğinin çeşitli özellikleri olduğu vurgulandı. Bildiride ayrıca Elektrokardiyogram sinyalinin anormal kalp ritimlerini saptayan ve göğüs ağrısının nedenini inceleyen ve kardiyolojide yaygın olarak kullanılan çok önemli bir sinyal olduğu anlatıldı.

Rastgele Gürültüyü Ortadan Kaldırmak İçin ve Elektrokardiyogram Sinyallerini Teşhis Etmek İçin Gaussian Ağırlıklı Hareketli Pencereleme Yöntemi Önerildi…
Bildirinin sonuç kısmında ise çoğu dijital sinyalin, bir bütün olarak manipüle edilmek istendiğinde sonsuz bir büyüklük olduğu ve istatistiksel hesaplamalar, analiz için tüm noktaların mevcut olmasını gerektirdiğinden, yeterince büyük sinyalleri istatistiksel olarak analiz etmenin zorlukları vurgulandı. Bu problemleri önlemek için mühendislerin, kümelenmiş verilere ait küçük alt kümeleri pencereleme adı verilen bir işlemle karakteristik olarak analiz ettiğini ve bulanık mantık yöntemi ile bir dizi doğru sonucu elde etmeyi mümkün kılan net, belirsiz bir veri spektrumu ile problemleri çözmeye çalışan matematiksel bir mantık olduğu belirtildi. Çalışmada rastgele gürültüyü ortadan kaldırmak için ve Elektrokardiyogram sinyallerini teşhis etmek için Gaussian Ağırlıklı Hareketli Pencereleme yöntemi önerildi.

Kimyasalların Verimli Kullanımı İçin Doğru Tekniklerin Önemi Vurgulandı…
Öğretim Görevlisi Cemal Kavalcıoğlu tarafından konferansta sunulan “Özellik Ekstraksiyon Metodu için Etkili Bulanık Kontrollü Filtre” başlıklı ikinci bildiride ise, hastalıkların giderilmesi gibi tarımsal görevlerin atomizasyonun Avrupa ülkelerinde giderek arttığı ve bu nedenle, kimyasalların verimli kullanımı için doğru tekniklerin önemine vurgu yapıldı. Çalışmada, verim kalitesi ve miktarını azaltan çilek yapraklarında anti-mantar kimyasalların alana özel yayılması için kullanılabilecek bilgisayar tabanlı bir teknik önerildi. Önerilen teknik esas olarak mantar enfeksiyonu lokalizasyonu için bir bant geçiren filtreden oluştuğu anlatılan bildiride, gerçek zamanlı uygulama için tekil işlemci üzerindeki hesaplama yükünü azaltmak ve dağıtma tekniğini kolaylaştırmak için insanın görsel yönlerini algılamayı dikkate almak olduğuna vurgu yapıldı.