Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer Kekik İle İlgili Çalışmalarını Sempozyumda Anlattı…
Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2018, 15:39
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:55

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer, Çeşme'de düzenlenen 4. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu’na davetli konuşmacı olarak katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Prof. Dr. Başer sempozyumda, uçucu yağında karvakrol içeren kekik bitkileri hakkında konuşma yaparak, kekik üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Her Derde Deva Bitki “Kekik”…
Prof. Dr. Başer, kekik yağının ana bileşiği karvakrol'ün biyolojik etkileri üzerinde dünya üzerinde yapılmış olan yüzlerce çalışmadan yaptığı güncel bir derlemeyi sunduğu sempozyumda kekiğin tüm bileşenleriyle hastalıklar, tedavi ve hayvan ürünlerinde kullanılabileceğini belirtti.

Kekik, kekik yağı, kekik suyu ve özellikle karvakrol'ün mikrop öldürücü, kanser tedavisinde etkili, ağrı kesici, antioksidan, obesiteyi önleyici, karaciğeri koruyucu, haşaratları öldürücü, antioksidan, yara iyileştirici gibi özelliklerinin olduğunu belirten Prof. Dr. Başer, hayvan yemlerinde katkı maddesi olarak, gıdaları koruyucu, arı sağlığını korumada, aromaterapide ve gıda takviyesi olarak kullanımları yanında hiçbir zararlı etkiye rastlanmadığını vurguladı.

Her iki yılda bir farklı bir şehirde düzenlenen, Türkiye’den ve yurtdışından 300 kişinin katıldığı toplantıda 93'ü sözlü olmak üzere 310 bildiri sunuldu. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler beşinci toplantısı 2020 yılında Konya’da düzenlenecek.

51'nci Uluslararası Uçucu Yağlar Sempozyumu KKTC'de Gerçekleştirilecek…
Öte yandan, Sırbistan’ın Niş şehrinde yapılan 49. Uluslararası Uçucu Yağlar Sempozyumu (ISEO)’ya katılan Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, kendisinin de üyesi olduğu ISEO Daimi Komitesi’nin aldığı karar gereği, 51. Sempozyumun 2020 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılacağını bildirdi.

Her yıl farklı bir Avrupa ülkesinde düzenlenen sempozyumuun daha önce Türkiye’de 3 defa Eskişehir, Antalya ve İstanbul’da yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Başer, 51. sempozyumun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılması kararının oybirliğiyle alındığını belirtti.