Yakın Doğu Üniversitesi Dünyanın En Prestijli Kardiyoloji Kongresinde Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 06 Nisan 2016, 09:15
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 14:09
Yakın Doğu Üniversitesi Dünyanın En Prestijli Kardiyoloji Kongresinde Temsil Edildi

Yakın Doğu Üniversitesi Kardiyoloji Kliniği, Chicago’da düzenlenen ve dünyada en prestijli kardiyoloji kongresi olarak kabul edilen “American College of Cardiology” kongresinde başarıyla temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Kardiyoloji Kliniği’nin Amerika’nın Chicago kentinde düzenlenen dünyanın en saygın ve en geniş kapsamlı kardiyoloji kongresi olarak bilinen ve bu sene 65'incisi gerçekleştirilen “American College of Cardiology” Kongresi’nde önemli bir bilimsel çalışmayla temsil edildiği belirtildi. Yapılan açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Hatice Kemal’in, kongrede “Value Of Speckle Tracking For The Assessment Of Right Ventricular Function in Patients with Congenital Heart Disease Associated Pulmonary Hypertension; Correlation With Conservative Echocardiography And Clinical Parameters” isimli çalışmayı Yakın Doğu Üniversitesi adına sunduğu ifade edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Dünyanın En Prestijli Kardiyoloji Kongresinde Temsil Edildi

14 Bin Uzman, 19 Bin Üzerinde Katılımcı İle Dünyanın En Prestijli Kardiyoloji Kongresi…
Kardiyovasküler hastalıklar, güncel tedavi yöntemleri, kardiyovasküler alanda efektif önleme yöntemleri, değerlendirme ve yönetim konularında kardiyovasküler alanında doktor, pratisyen, klinik hemşire ve uzmanlara yönelik düzenlenen; uzmanların alanlarında yaptıkları yenilikleri, inovatif ve efektif çözümleri paylaştığı “American College of Cardiology” Kongresi’ne dünyanın her yanından yaklaşık 14 bin kardiyoloji alanında uzman katılıyor. Tıp fakültesi öğrencileri, diyetisyenler ve sağlık alanında çalışan uzmanlar dahil 19 binin üzerinde katılımcısı olan kongrede, 110 farklı ülkeden alanında uzman kanaat önderi ve 280 üzerinde kardiyovasküler alanında çalışmalara dair sergi bulunuyor.

Erken Tanı İle Kalp Kasında Klinik Foksiyonel Bozukluğu Çıkmadan Önlem Alınması ve Tedavi Edilmesi Hastalar İçin Çok Önemli…
Kongre kapsamında “pulmoner hipertansiyon” konulu çalışmasını sunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Hatice Kemal çalışmasında kalp kasının doku boyutunda değerlendirilmesine olanak tanıyan Speckle Tracking “parkamk izi” strain ekokardiyografik görüntüleme ile kalp kasında klinik fonksiyon ortaya çıkmadan, doku düzeyindeki fonksiyon bozukluğunun ortaya konmasını sağlayarak hastalığın erken evrede yakalanmasını ve gerekli önlemlerin alınarak tedavilerin uygulanmasını inceledi. Doğumsal kalp hastalığını konu alan çalışmasında, erişkin bireylerde farklı bulgular ile çıkan doğumsal kalp hastalıklarında yaşamın ileri döneminde özellikle kalp içi basınçların artması ile birlikte “pulmoner hipertansiyon” denilen akciğerde basınç yükselmesi olarak belirtilen ve yaşam kalitesini bozarak yaşam süresini azaltan ciddi bir konuyu irdeleyen Dr. Hatice Kemal, bu bağlamda özellikle sağ kalp fonksiyonlarının öneminin büyük olduğuna vurgu yapıyor.