Yakın Doğu Üniversitesi Dünyada 389. Sırada
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2015, 13:20
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:00

- Scımago Yüksek Eğitim Kurumları Sıralamasında YDÜ’ni Dünya Üniversiteleri Arasında 389. Üniversite Olarak Açıkladı.

Scimago Institutions Ranking tarafından yapılan değerlendirme sonucunda (http://www.scimagoir.com/webvisibility.php); Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), görünürlük açısından dünyadaki ilk 400 üniversite içerisinde yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi uluslararası arenada üniversitelerin web görünürlüğü bazında yapılan değerlendirmede dünyanın 389. üniversitesi oldu. Üniversitenin farklı birimleri tarafından geçtiğimiz akademik yılda düzenlenen uluslararası ölçekteki akademik organizasyonlar, yapılan atıf dizinli akademik yayınlar ve tanıtım faaliyetleri Yakın Doğu Üniversitesi’nin daha önceki yıllara göre görünürlüğünün ciddi oranda artmasında büyük rol oynadı.

SCImago Kurumları Sıralamasının Önemi

SCImago Kurumları Sıralaması dünya çapında üniversiteler ve araştırma odaklı kurumları değerlendirmek için kurulmuş bir bilim değerlendirme kaynağı olarak biliniyor. Sıralama değerlendirilmesinde üniversitelerin dünya çapında eğitim faaliyeti verme ve uluslararası anlamda kapsayıcı vurguya sahip olma oranı, özelleştirilebilir olma oranı ve web sayfalarında kapsamlı veriye sahip olma oranları dikkate alınıyor.Bir üniversitesinin Scimago yüksek eğitim kurumları sıralamasındaki yeri o üniversitenin; uluslararası internet ortamında ve web sitelerindeki görünürlüğünü, uluslararası akademik organizasyonları görünür bir şekilde hayata geçirebilme yeteneğini ve sanal ağlarda veri paylaşımındaki etkinliğini gösteriyor.