Yakın Doğu Üniversitesi, Doç. Dr. Atila Türk’ü Unutmadı
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2017, 13:17
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:00

Atila TÜRK’ün, Evi de Yakın Doğu, Çocukları da Yakın Doğu Üniversitesi Öğrencileriydi.
Akademik camiada olduğu kadar öğrencileri ve toplum içinde de çok sevilen bir insan olan Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Atila TÜRK vefatının 1. yılında sevenleri, arkadaşları ve öğrencileri tarafından Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanede gerçekleşen törenle anıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Törende, YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ,Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Yrd .Doç. Dr. Gürdal HÜDAOĞLU,Almanya’dan ünlü Türkolog Prof. Dr. Barbara KELLNER – Heinkele, meslektaşları,dostları ve öğrenciler yalnız bırakmadı.

Törende, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN, KKTC Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Yrd. Doç. Dr. Gürdal HÜDAOĞLU, Berlin Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Barbara KELLNER – Heinkele, Tayfun DEMİR, Tamer GARİP, Ali BİZDEN ve Şahin AKDAĞ Doç. Dr. Atila TÜRK ile ilgili anılarından kesitler aktarıp duygularını paylaştılar.


Ardından, Prof. Dr. Ümit HASSAN, anma töreni için Yakın Doğu Üniversitesi’ne gelen ünlü Türkolog Prof. Dr. Barbara KELLNER – Heinkele’ye günün anısına bir plaket takdim etti.

Törenin ardından Doç. Dr. Atila TÜRK’ün çeşitli tekniklerde yapılmış eserlerinden oluşan sergi açılışı gerçekleşti.

Atila TÜRK’ün, Evi de Yakın Doğu, çocukları da Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileriydi. yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek 11 Eylül 2016’da Lefkoşa’da hayatını kaybetti.

‘’Atila TÜRK Sergisi ve Arşiv Odası’’ açıldı
Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane’de açılan ‘’Atila TÜRK Sergisi ve Arşiv Odası’’ , Doç. Dr. Atila TÜRK’ün 8 bini aşkın kitabını kullanıcıların hizmetine sunarken büyük bir emek harcanarak hazırlanan oda tüm ziyaretçilere kapılarını açtı.

Atila TÜRK Kimdir?
13 Eylül 1949’da Isparta’da doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini Eğridir’de, Lise eğitimini ise Isparta’da birincilikle bitirdi. Üniversite öncesinde, American Field Service, USA, Los Angeles-El Segan-do sınavı başarısı; ve Mardin-Nusaybin Merkez İlkokulu’nda öğretmenlik yaptı. 1978 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi (İktisat ve Maliye bölümü) yıldız öğrencilerinden biri olarak Doktora'ya başladı. Tarım Satış Kooperatifleri Birliği: Gülbirlik’te genel müdür yardımcısı iken, 1978-1980, Almanya Federal Cumhuriyeti’ne göçüp yeniden doktoraya başladı: 1985. Frankfurt’ta Johan Wolfgang von Goethe Üniver-sitesi’nde bilimsel çalışmalarının ilk sonuçlarını Almanya’da sundu. Frankfurt’ta Türklerin ve Türkçe Öğrenmenin Tarihleri: 1453-1953 üzerine ders-konferanslar verdi, kent alternatif gezileri ve söyleşiler düzenledi: 1989.

Üç Uçak Dolusu Kitab, Belge ve Afişle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne göçerek Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde göreve başladı. Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Spor Akademisi’nde, Lisans’ta: Yaratıcı Yazarlık, Sinema Türleri, İletişim Türkçesi, Toplumsal Bellek, Araştırma Metodolojisi, Müzik Sosyolojisi, Sinema Sosyolojisi, Sağlık Kurumları Sosyal Tarihi, Karşılaştırmalı Uygarlık Tarihi, Kıbrıs Kültür Tarihi gibi dersleri verdi.

Uluslararası Ansiklopedilerde (Kindlers Literatür Lexicon, 1988, 2009) Ahmed ARİF, Yahya Kemal BEYATLI, Faruk NAFİZ ÇAMLIBEL, Mehmet Emin YURDAKUL, Ahmed Hamdi TANPINAR, Nazım HİKMET maddeleri; Wir: auslaendische Mitbürger Frankfurt), Türkiye Postası (Duisburg) vb dergi ve gazetelerde Katkıları yayınl-andı. Almanca’dan çevirileri arasında Brecht anılmaya değer.