Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi “Diş Hekimliği Haftası” Dolayısıyla Mesaj Yayımladı
Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2016, 11:09
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 10:28

ULUSOY; "Türk Diş Hekimliği Hayli İlerlemeler Kaydetmiş; Ulu Önder Atatürk’ün Koyduğu Uygar Çağdaşlık Düzeyini Yakalamıştır"

Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutahhar ULUSOY Diş Hekimleri Haftası Dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak; "Mesleğimiz kökü insanlık tarihi kadar eski, insanlıkla özdeş bir geçmişe sahiptir. Bilimsel anlamda kurumsallaşması Türkiye’de ilk kez Diş Hekimliği Okul bütçesinin Maarif Nezareti (Eğitim Bakanlığı) tarafından kabulü 22 Kasım 1908 tarihinde olduğu için her yıl 22 Kasımla başlayan hafta ilgili birimlerde diş hekimliği haftası olarak kutlanmaktadır." dedi

ULUSOY; "Türk Diş Hekimliği Hayli İlerlemeler Kaydetmiş; Ulu Önder Atatürk’ün Koyduğu Uygar Çağdaşlık Düzeyini Yakalamıştır"

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mutahhar ULUSOY, 108 yıllık dönemde Türk Diş Hekimliği hayli ilerlemeler kaydetmiş; Ulu Önder Atatürk’ün koyduğu uygar çağdaşlık düzeyini yakalamıştır. Şüphesiz bu kolay olmamış, büyük zorluklar, yokluklar, cihan savaşları yaşanmıştır. Hep bu zorluklar, hocalarımızın, yöneticilerimizin diş hekimliği mesleğinin etik değerleri ve kurumsallaşmasına sahip çıkan yaklaşımları sayesinde aşıldığını vurguladı.

ULUSOY; "Çağdaş Diş Hekimleri Yetiştirmeyi, Hedef Edindik."

Prof. Dr. Mutahhar ULUSOY şöyle devam etti; YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi kurulduğu 2007 yılından günümüze kadar geçen sürede adadaki ilk ve tek diş hekimliği fakültesi olmanın sorumluluğu ile görevlerini en iyi şekilde yapmanın çabası içerisindedir. Bilginin ve teknolojinin yenilenme hızının çok yüksek olduğu günümüzde çağdaş Diş Hekimleri yetiştirmeyi, hedef edindik. Yürüttüğümüz eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinde evrensel ve etik değerlere uyarak, bilgiyi üretmeye ve yaymaya çalışıyoruz. Bu bağlamda bilimsel faaliyetlerde ulusal ve uluslararası düzeyde kendini kabul ettirmiş saygın öğrenci ve öğretim elemanı yapısına sahip, mezunları her yerde aranılan bir fakülte olma ülkümüzü sürdürüyoruz. Fakültemiz klinik hizmetlerinde de uluslararası düzeyde kabul gören kuruluşlara verilen J.C.I (Joint Commission International) belgesiyle yola çıkmış olup bulunduğumuz coğrafyada bu görevini de başarıyla sürdürmektedir. Geçtiğimiz 5 dönemde 371 yerli ve yabancı diş hekimi ile, 22 doktora öğrencisi mezun verdik. Halen Türkçe ve İngilizce eğitim veren fakültemizde 1000 lisans öğrencisi ile 61 doktora öğrencisi eğitim ve araştırma yapmaktadır.

Fakülte binamızda idari, eğitim ve bilimsel araştırmalar yanısıra klinik hizmetler 8 anabilim dalındaki modern kliniklerde yürütülmektedir. Fakültemizde ileri görüntülemenin kullanıldığı tanı merkezi, tam donanımlı ameliyathaneler, sorunlu hastaların tedavi edilebildiği sedasyon ünitesi ve klinik öncesi eğitimde kullanılan simulasyon laboratuarı mevcuttur
.
Digital diş hekimliği olgusu günümüz diş hekimliği eğitimini ve uygulamalarına giderek artan hızla yerleşmekte olduğundan fakültemiz Protetik Diş Tedavisi Anabilim dalı bünyesinde CAD-CAM bilgisayar destekli tasarım ve üretim ünitesi hizmete girmiştir.

Bu günde diş hekimliği mesleğinin gelişmesine katkıda bulunan hocalarımızı, meslektaşlarımızı, aramızdan ayrılanları saygıyla rahmetle anıyor, Diş hekimliği haftamızı kutluyorum.