Yakın Doğu Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümünde “Feminist Coğrafya” Başlıklı Söyleşi Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 01 Nisan 2017, 12:50
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:13

Yakın Doğu Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Öncülüğünde, Ankara üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat YÜCEŞAHİN'in konuşmacı olarak katıldığı bir söyleşi düzenlenmiştir.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Coğrafya Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şeniz ŞENSOY ve Öğretim görevlisi Uz. Hasip SEPETÇİOĞLU öncülüğünde düzenlenen söyleşiye katkı koyan Doç. Dr. Murat YÜCEŞAHİN'in, son yıllarda ivme kazanan ve popüler bir alan alan haline gelen “Feminist Coğrafya” hakkında katılımcıları bilgilendirdiği bildirildi.

Söyleşi kapsamında "Toplumsal Cinsiyet ve Mekanın Karşılıklı İlişkisi: Patriyarkanın Sosyal Mekanı Örgütleyişine Dair Bir Tartışma" konularından bahseden Doç. Dr. YÜÇEŞAHİN, coğrafya araştırmalarının erkekler tarafından ve erkek bakış açısıyla yapıldığını, kadınların sorun yaptığı olaylarla ilgilenmediklerini belirtti. Evde iş bölümü, evdeki iktidar paylaşımı, kadınların eğitim, ücretli iş, sağlık hizmetlerine ulaşımı, toplumsal rol ve etkinliklerinin değerlendirildiği Feminist Coğrafya alanında bu eşitsizliklere çare arandığı söyleşi kapsamında dile getirildi.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği söyleşi, Yakın Doğu Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği Ana bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şeniz ŞENSOY'un Doç. Dr. Murat  YÜCEŞAHİN'e teşekkür plaketi ve çiçek vermesiyle son buldu.