Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk`ü Anma Töreni Düzenledi
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2017, 15:40
Son Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 13:07


Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yılında Atatürk Eğitim Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakültesinin katkılarıyla düzenlenen törenle anıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilenbilgiye göre, 10 Kasım 2017 Cuma günü Yakın Doğu Hastanesi Salon H101`degerçekleştirilen tören 09.05`te saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı. Ardından Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu`nun günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk`ün ileriyi gören ve tarihe damgasını vuran bir lider olduğunu ifade ederek eğitimciler olarak bize düşen görevin Atatürk ilkelerini temel alıp hem insanlığı hem de ülkemizi hep daha ileriye götürüp katkı sağlamanın olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Uzunboylu, Ulu Önder Atatürk`ün her zaman yanımızda olduğunu, onun izinden gittiğimiz sürece Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ni daha güzel günlerin bekleyeceğini belirtti.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu`nun konuşmasının ardından Tarih ve Tarih Öğretmenliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hasan Samani konuşmasında Ankara TBMM Hükümetince sevk ve idare edilen Mustafa Kemal önderliğindeki anti-emperyalist Anadolu Kurtuluş hareketinin, iki savaş arası dönemde I. Dünya Savaşı`nın galip devletlerince dayatılan yeni dünya düzenine başkaldırıp başarıya ulaşan ilk revizyonist hareket olduğunu vurguladı.

Anma töreni Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Yiğit Kavrar`ın hazırladığı “Atatürk” temalı slayt gösterisi ile devam etti. Ardından Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Hazal Can “On Kasımlarda Yürümek” ve Aysel Akkuş ise “Mustafa Kemal`in Kağnısı” adlı şiirlerini okudular.

Okunan şiirlerin ardından Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Kübra Sakınç “Kıbrıs Türklerinin Gözünde Atatürk” adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Program Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Ali Karpuzluk, Talha Gün ve Süleyman Kurt`un hazırladığı Atatürk’ün sevdiği türkülerden oluşan müzik dinletisi ile son buldu.

Haberin Videosu