Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 25 Haziran 2017, 16:26
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:20

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi 2016 – 2017 Bahar Dönemi Mezuniyet töreni Yakın Doğu İlkokulu Bahçesinde yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre törene, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevveli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Ekonomi Ve Turizm Eski Bakanı Av.Enver ÖZTÜRK,Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Fahrettin SADIKOĞLU, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileler katıldı.

Tören Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nden oluşan koro ve Öğretim görevlisi Fatoş ÖZÇELİK ile Atakan SARI eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren , Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU; “Biliyorsunuz öğretmen olmak, öğretmen yetiştirmek ve öğretmen olarak okullarda görev almak en yüce görevlerden birisidir” dedi

UZUNBOYLU, “bugün toplumları yaratan, ülkeleri daha ileri taşıyan hekimi,mühendisi,mimarı, işletmeciyi hatta ve hatta başbakan ve cumhurbaşkanını yetiştiren öğretmenlerdir.” ifadelerine yer verirken, öğretmenlik mesleğinin bu nedenle en kutsal mesleklerden olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU; ”TC ve KKTC’nin Gelişmiş Ülkelerin Arasında Yerini Almasında Öğretmenlerin Rolü Büyüktür”

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni daha ilerilere taşıyabilmek, gelişmiş ülkeler arasında hak ettiği yeri almasını sağlayabilmek için biz eğitimcilerin rölünün büyük olduğu inancındayız” diyen UZUNBOYLU, bu sorumluluk bağlamında hareket ettiklerini dile getirdi.

UZUNBOYLU, bu meşakkatli yolda çocuklarıyla beraber özveri ile yürüdükleri için  ailelere de teşekkür ederek, mezun öğrencilere yeni yaşamlarında başarılar diledi.

Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU; " Öğretmenler, Milli Değerlerin Saklanmasında ve Bu Değerli Bilgileri Gelecek Nesile Taşımakta Büyük Önemi Olan İnsanlardır.”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU ise, öğrencilerin mutluluklarını paylaşmak için bir arada  olduklarını dile getirirken, “Öğretmenlik kutsaldır.bildiğiniz gibi öğretmenler toplumun gelişmesinde, milli değerlerin saklanmasında ve bu değerli bilgileri gelecek nesile taşımakta büyük önemi olan insanlardır.” dedi.

Prof. Dr. SADIKOĞLU, “Siz coğorafyamızın en büyük üniversitesinden mezun oluyorsunuz. Sadece boyut olarak değil, eğitim kalitesi olarak da dünyanın en büyük üniversitelerinden biriyiz.” diye sözlerini sürdürürken, Kurucu Rektör Dr. Suat İ. GÜNSEL’e teşekkürlerini sundu.

Mezun öğrencilere hayatlarında yeni bir sayfa açmanın mutluluğunu daima taşımaları gerektiğini ifade eden Prof. Dr. SADIKOĞLU, mezunlara başarılarının devamını diledi.

Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat ATUN; “Unutmamalısınız ki Bu Güzide Üniversitemiz de Bir Zamanlar Birilerinin Hayaliydi.”

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN ise öğrencilere seslenerek, “heyecanınızı çok iyi hatırlıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Bakan ATUN,”hepiniz inşallah parlak bir geleceğe adım atacaksınız.Biz Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olarak bu alanda bir çok noktada faaliyet gösteriyoruz. Bunlardan bir tanesi de girişimcilik alanıdır.Ben mezunları da girişimcilere benzetirim. Girişimcilik bir fikre sahip olmaktır. Daha sonra o fikri hayata geçirebilecek hayaller kurabilmekte ve bu amaçla bu yolda gerekli adımları atmaktadır. Elbette herkesin içinde, herkesin kalbinde bir yerlerde bir hedef olmalı.bu hedefleri gökteki yıldızlar kadar uzaklarda görmeyin. Hedefler ancak o uğurda çalışarak gerçekleşir.” diye konuştu.

“Unutmamalısınız ki bu güzide üniversitemiz de bir zamanlar birilerinin hayaliydi.” diyen ATUN, mezun olarak yeni adım atacakları yeni Dünya’da hayallerinin peşinden koşmaları gerektiğini belirtirken, başarılarının devamını diledi.

Konuşmaların ardından Atatürk Eğitim Fakültesi, Fakülte Birincisi ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölüm Birincisi Mazlüme KÜEL konuşmasını gerçekleştirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevveli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Fakülte birinci, ikinci ve üçüncüsüne, altın, gümüş ve bronz madalyalarını taktim etmesinin ardından tüm mezunlar diplomalarına kavuştu.

Tören geleneksel kep atma töreni ile son buldu.