Yakın Doğu Üniversitesi 2017 Avrupa Biyoteknoloji Kongresi’nde En Fazla Araştırma Bildirisi Sunumu Yapan Üniversite Oldu
Eklenme Tarihi: 09 Haziran 2017, 09:22
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 14:58

Yakın Doğu Üniversitesinin sağlık alanındaki fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları yaptıkları araştırma sonuçlarını sundukları 2017 Avrupa Biyoteknoloji Kongresi’nde, sözlü ve poster bildirileriyle en fazla bilimsel katkı yapan üniversite ünvanını aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Eurobiotech ve European Biotechnology Thematic Network Assocciation tarafından Mayıs ayında Dubrovnik’te, Zagrep Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen kongrede, Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık, Diş Hekimliği, Tıp, Veterinerlik ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri ile sağlıkla ilgili Mühendislik (Biyomedikal Mühendislik) bölümlerinden öğretim üyelerinin ve yardımcılarının sunduğu 4 sözlü ve 25 poster bildiri ile kongreye en fazla bilimsel katkı yapan üniversite ünvanını aldığı belirtildi.

Sözlü Sunum Birincilik Ödülü Yakın Doğu Üniversitesine Verildi…

Kongrede, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Mahmut Ç. ERGÖREN insan genetiği alanındaki “İnsan genomundaki trans- ve cis- regülasyon kontrolü” adlı çalışması ile Avrupa Biyoteknoloji Kongresi 2017, Sözlü Sunum Birincilik Ödülü olan Prof. Maripia Viola MAGNİ, EBTNA Ödülü ’nü kazandı.

Sunulan Poster Bildirileri Dikkat Çekti…
Kongrede, Türkiye’deki üniversitelerden gelen 80 poster bildiriden 25 tanesinin Yakın Doğu Üniversitesi araştımacılarının posterleri olması dikkat çekerken, poster bildirileri, içerik ve görsel açıdan ilgi ve beğeniyle izlendi.

Hem Bildiri Sundular Hem de Birçok Oturuma Başkanlık Yaptılar…

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze MOCAN ile Eczacılık Fakültesinden Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ ve Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Eşref ÇELİK ile Veteriner Fakültesinden Dr. Ayfer FINDIK sözlü bildiri sundukları kongrede oturum başkanlıkları da yaptılar.

Kongrede Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim üyelerinden; Prof. Dr. Emine KOÇ, Prof. Dr. Ali Hikmet MERİÇLİ, Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ, Prof. Dr. Behzat NOYAN, Prof. Dr. Murat SAYAN, Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Doç. Dr. Terin ADALI, Doç. Dr. Ulaş ÖZ, Doç. Dr. Kaya SÜER, Doç. Dr. Pınar TULAY, Doç. Dr. Ulaş YAVUZ, Yrd. Doç. Dr. Aslı AYKAÇ, Yrd. Doç. Dr. Eda BECER, Yrd. Doç. Dr. Banu KEŞANLI, Yrd. Doç. Dr. Meryem GÜVENİR, Yrd. Doç. Dr. Serdar SUSEVER, Yrd. Doç. Dr Tuğçe BALCI, Dr. Günsu SOYKURT, Arş. Grv. Niyazi ŞENTÜRK ise poster bildirileri sundu.

Avrupa ülkeleri yanında Çin, Japonya, Tayvan, Azerbaycan, Kırgızistan gibi ülkelerden de farklı alanlardan araştırmacıların buluşmasına vesile olan kongrede yeni ortak projeler oluşturulması ile ilgili görüşmelere fırsat yarattı.