Yakın Doğu Öğrencilerinden Prometheus Sempozyumu I: “Çocuk İhmali ve İstismarı”
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2017, 11:12
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 11:23

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği, her toplumun kanayan yarası olan çocuk ihmali konusunda bir sempozyum düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, sempozyum, 29 Nisan 2017 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde yer alacak.

Prometheus Sempozyum’u; “İstismarı Anlamak”, “Travmayı Anlamak”, “Hukuk ve Sosyal Hizmetler”, “Tedavi ve Rehabilitasyon”, “Saldırıdan Korunma ve Cinsel Eğitim” ve “Medya” başlıklarını içeren 6 oturumdan oluşacak. Sempozyumda, toplamda 15 konuşmacı toplumun her kesimini ilgilendiren bu konularla ilgili sunum yapacak.

Toplumun Bilgi ve Bilinç Düzeyi Yükseltilmesi Hedefleniyor…

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği’nden yapılan açıklamada; “Dünya Sağlık Örgütü çocuk istismarını, çocuğun sağlığını fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek uygulanan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir şeklinde ifade etmektedir. Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği çalışmalarına başladığı günden beri bir hekimin toplum üzerindeki etkisinin farkında olmuştur. Bu uğurda toplumun bilgi ve bilinç düzeyine her geçen gün geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu ilke çerçevesinde toplum ve sağlık konularının işleneceği Prometheus Sempozyumları’nın ilki bu sene gerçekleştirilecektir. Bu seneki konu toplumu oluşturan tüm yapı taşlarını yakından ilgilendiren Çocuk İhmali ve İstismarı olacaktır” denildi.

Çocuk ihmali ve istismarı devletlerin kendi yasalarınca düzenlenmekte ve tanımlanmaktadır. Ancak 2 Eylül 1990’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Çocuk Hakları Sözleşmesi yürürlüğe girmiş ve 197 ülke tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca bu sözleşme en fazla ülkenin onayladığı insan hakları belgesi olma özelliğini de üzerinde taşımaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği tüm bu nitelikler düşünüldüğünde çocuk ihmali ve istismarı konusu toplumlar için çok önemli bir değere sahip olduğuna inanmaktadır. Tüm bu değerleri göz ardı etmeden; Çocuk İstismarı ve İhmalleri, Prometheus Sempozyumu’nda ele alınacaktır.

Daha detaylı bilgi için Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği’ne sosyal medya hesaplarından veya [email protected] adresinden ulaşılabilir. Katılımın ücretsiz olduğu sempozyumda, katılımcılara Katılım Belgesi verilecek.