Yakın Doğu Koleji Öğrencilerine “Sağlıklı Beslenme”‘nin Püf Noktaları Anlatıldı
Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2016, 13:02
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:51

Yakın Doğu  Koleji (YDK) “Sağlıklı Beslenme” konulu seminer  YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Salonda gerçekleşti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Koleji onur kurulu öğretmenleri, sağlıklı beslenmeye dikkat çekmek amacıyla 6 ve 7. Sınıf öğrencilerine,  3 gün boyunca  farklı etkinlikler gerçekleştirdi.

Bu etkinlikler kapsamında, öğrencilere daha geniş  bilgiler vermek açısından,  Diyetisyen Melike Mut Ergen öğrencilerle buluştu. Ergen, öğrencilere “Sağlılı Beslenme” adlı bir seminer sundu.


Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Yaşamın Anahtarı
Ergen konuşmasında: “Sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme çocukluktan başlayan ve tüm hayatımız boyunca süren uzun bir süreçtir.Çocukluk döneminde alışkanklık haline  getirdiğimiz davranışlarımız,  ilerideki yaşam tarzının temelini  ve şeklini almış oluyor .Dengeli beslenme  vücut açısından oldukça önemli bir ihtiyaçtır. 4 ana maddesi vadır; süt, sebze, et ve  tahıl ürünleri,  dengeli beslenmenin  hammaddeleri olma özelliği taşır.Ana Besin grupları ise;  ne, ne zaman ve ne kadar sorularıyla birlikte, ekmek ,et, süt , balık ve sebze grupları olarak belirlenir “  dedi.

Ergen konuşmasına şöyle devam etti; “ 'Neden süt içmeliyiz’ sorusunu sorarak,  sütün vücut yapısına ayrıca zeka gelişimine oldukça katkısı olur. Et yumurta grubunu tüketmemizin faydaları ise; büyüme ve gelişim sürecini önemli bir faydası olduğunu aktarırken, vücüdumuzdaki organların düzenli çalışmasına katkı sağladığını söyledi.

Ergen, Kuru baklagillerde kaslarımızı gelişmesinde katkı sağladığını ve ekmek  ve tahıl grubuda bizlere enerji verdiğini vurguladı.

Son olarak Ergen, Sevmediğiniz sebze yemeklerini  hafta bir kez tüketmeniz vücut ve dengeli beslenme açısından çok yararlı olduğunu belirterek, karnımızı çok fazla acıktıran ürünlerin başında beyaz ekmek, pizza vb. ürünlerin çok fazla tüketildiğini aktardı.

Düzenlenen seminer sonunda Yakın Doğu Koleji öğrencileri, bir kez daha sağlıklı beslenmenin önemini  daha iyi kavramış oldular.