Yakın Doğu Koleji 21 Aralık Şehitlerini Andı
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2015, 12:43
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:54

Yakın Doğu Koleji 21-25 Aralık Şehitler Haftası dolayısıyla YDÜ Atatürk Kültür ve KongreMerkesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Müzik Bölümü ve Tarih Bölümü iş birliğiyle bir anma töreni gerçekleştirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Tarih Öğretmenlerinden Ayten Saydam’ın konuşmasıyla devam etti.


Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Bölümü ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün birlikte hazırladığı “Özgürlük ve Mücadele” konulu şiir ve müzik korosunun oratoryosu büyük beğeni topladı. Oratoryonun ardından 1963 olaylarını yaşamış insanların anılarının öğrenciler tarafından okunması salonda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.


Ardından Radyo Güven’in gerçekleştirmiş olduğu “Rumların Soykırımına Karşı Kıbrıs Türkü’nün Vermiş Olduğu Mücadele” konulu şiir yarışmasında Kıbrıs birincisi gelen Yakın Doğu Koleji 10. sınıf öğrencisi Kubilay Demirel okuduğu şiirle büyük beğeni topladı.

Son olarak, Okul Müdürü Işılay Arkan’ın sözü alarak o günleri yaşayan birisi olarak anlattığı anıları da büyük bir dikkatle dinlendi.