Yakın Doğu Enstitüsü’nde Kafkasya ve Orta Asya İlişkilerinin, Enerji Jeo-Stratejisine ve Kıbrıs’a Etkileri Tartışıldı
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2015, 09:51
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:07

- YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen Türk Dış Politikası Sertifika Programı’nda Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın Türkiye-Kafkasya ve Orta Asya İlişkilerini anlattı.

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü tarafından 24 Ekim’de başlatılan ve Yakın Doğu Enstitüsü Yürütme Kurulu Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Dayıoğlu tarafından yürütülen “Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” Sertifika Programı”nın “Türk Dış Politikası’nda Kafkasya ve Orta Asya” başlıklı semineri Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın tarafından verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, seminerde Prof. Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’nin Kafkasya ve Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerini 1990’lı yılların başından bu yana tarihsel olarak irdeledikten sonra, Soğuk Savaş sonrası dönemde uluslararası sistemde ve bölgede değişen dengeler çerçevesinde Türkiye-Kafkasya-Orta Asya ilişkilerini katılımcılara anlattı. Soğuk Savaş sonrasında Türkiye’nin bu bölgelere artan ilgisinin Türk dış politikasına, Türkiye Rusya ilişkilerine ve bölge ülkelerine etkilerini örneklerle değerlendiren Prof. Dr. Aydın, bölgedeki enerji kaynakları ile ilgili jeostratejik hamlelerin Akdeniz bölgesi ve Kıbrıs üzerindeki yansımalarını masaya yatırdı.Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Bektaş ve Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ’ın da katılımlarıyla gerçekleşen seminere KKTC’nin farklı kurum ve kuruluşlarından gelen katılımcıların yanısıra akademisyenler ve öğrenciler ilgi gösterdi.

Prof Dr. Mustafa Aydın: Büyük Dönüşüm Beklentisi ve Bölge Liderliği Yaklaşımdan Enerji Odaklı Bir Kafkasya Politikasına Geçildi.

Konuşmasında Türkiye’nin Kafkasya’ya olan dış politikasının 1990’lı yılların başıyla birlikte Soveyetler Birliği sonrası yeni yapılanma sürecinde büyük dönüşüm beklentisiyle şekillendiğini belirten Prof. Dr. Aydın, bu beklentinin zaman içinde aşamalı olarak bir geri çekilişe ve enerji odaklı bir Kafkasya politikasına dönüştüğünü ifade etti. Bu dönüşümdeki en önemli nedenlerin başında özellikle 2000’li yılların başından itibaren Rusya’nın yakın çevre politikası ile Kafkasya’daki etkinliğini artırırken Amerika Birleşik Devletleri’nin de başta Türkiye üzerinden bölge güçleri ortaklık kurma anlayışına dayanan ortaklı bir Kafkasya stratejisinden doğrudan bölge ülkeleriyle güvenlik işbirliği kurma yaklaşımına dayalı bir stratejiye geçmesinin geldiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Mustafa Aydın ABD’nin ve Rusya’nın fiilen bölgedeki etkinlik alanlarını geliştirmeleri ve küresel sistemin önemli altcoğrafyalarından biri olan Kafkasya’ya doğrudan müdahale etmeleri ve Türk dış politika önceliklerinde de odağın Ortadoğu’ya kayması ile birlikte Türkiye’nin bölgeden geri çekilmeye başladığını ifade etti. Rusya’nın 2006 Gürcistan, 2014 Kırım ve 2015 Suriye müdahalelerinin bölgeye yönelik Türk dış politikasında önemli bir etki yarattığını dile getiren Prof. Dr. Mustafa Aydın bu müdahalelerin bir yandan Rusya’nın Karadeniz’deki hakimiyetini pekiştirirken diğer yandan Akdeniz’e inme amaçlarını da hayata geçirme yönünde önemli manevraların önünü açtığını belirtti. Son dönemde Kıbrıs ve çevresinde bulunan enerji yataklarının siyasi ekonomi üzerindeki etkisinin doğru ve somut veriler ışığında değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Mustafa Aydın, varsayımlardan çok alandaki gerçeklikler üzerinden yapılacak değerlendirmelerin daha sağlıklı olacağını vurguladı. Bölgedeki gelişmelerin önümüzdeki dönemde Akdeniz’in Rusya, Türkiye, Kıbrıs, Mısır, İsrail gibi bölge ülkelerinin yanısıra Amerika Birleşik Devletleri ve Çin için de bir mücadele alanı olacağını gösterdiğinin altını çizen Prof. Dr. Mustafa Aydın Kıbrıs politika yapıcılarının ve kamuoyunun da değerlendirmelerini yaparken olayın bu boyutlarını dikkate alması gerektiğine vurgu yaptı.

YDE Sertifika Programında Bu Hafta Ortadoğu Tartışılacak

Seminer sonrasında soru-cevap bölümünü takiben Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’a sertifika programını yürüten Yrd. Doç. Dr. Ali Dayıoğlu ve Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü’nün düzenlediği Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” Sertifika Programı”nın bir sonraki oturumunda Türkiye’nin Ortadoğu’ya yönelik dış politikası Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nuri Yeşilyurt tarafından değerlendirilecek.

Yakın Doğu Enstitüsü kısa dönemli eğitim programları ve programlara kayıt için kayıt hakkında daha detaylı bilgi www.neu.edu.tr web sayfasından, [email protected] e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan alınabilir.