Yakın Doğu Enstitüsü Ile KTTO Koordinasyonunda Yürütülen “İki Toplumlu Staj Programı” Tamamlandı
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 14:01
Son Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2022, 11:14

Avrupa Birliği “Leading by Example” projesi kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü(YDE), Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ile Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası (KEBE) tarafından yürütülen “İki Toplumlu Staj Programı-The Cross-Community Exchange Internship Programme” ikinci etap staj programı başarıyla tamamlandı.

Yakı Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, staj programına araştırmacı Alexis Guest stajyer olarak yer aldı. Daha önce de Yakın Doğu Enstitüsü’nde konuk araştırmacı sıfatıyla görev yapmış olan Alexis Guest, staj programı kapsamında, Yakın Doğu Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan barış dili, medya ve kimlik konularını inceleyen projelerde yer aldı.

Yakın Doğu Enstitüsü ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası işbirlikleri ile katılımcı olan Alexis Guest’e sertifikası düzenlenen törenle takdim edildi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda yapılan sertifika töreninde, Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcıları Erhan AYAZ ve Sait AKŞİT, Kıbrıs Türk Ticaret Odası yetkilileri Aysun ÖNET İLERİ ve Şaziye Altuner, Stajyer Alexis Guest ile Yakın Doğu Enstitüsü Araştırma Görevlisi Barış CEYLANLI hazır bulundu.

Doç. Dr. Umut KOLDAŞ: “İki Toplum Açısından Çok Değerli Bir Projeyi Geride Bıraktık…”
Projenin tamamlanmasının ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut KOLDAŞ, Kıbrıs’ta gelecekte oluşacak siyasi yapılanmasından bağımsız olarak sosyal anlamda iki toplum arasındaki ilişkinin sağlam bir zeminde yürütülebilmesi için toplumlararası ilişkinin boyutunun çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Doç. Dr. KOLDAŞ, Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü olarak geleceği barışçıl değerler üzerine inşa edecek genç liderlerin yetişmesine öncülük edecek uluslararası projelerde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Gelecek adına çok değerli projeler üreten Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile “Leading by Example” projesi kapsamında gerçekleştirdikleri staj programının somut sonuçlar üretmesinin kendileri için çok değerli olduğunu dile getiren Doç. Dr. KOLDAŞ, “Proje kapmasında konuk ettiğimiz araştırmacı dostlarımızla çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmaların Kıbrıs’ın geleceğine önemli katkılar koyacağına eminim. Projenin başarı ile sonuçlanmış olmasını sağlayan tüm paydaş kurumlara ve emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı 3 Haziran’da Yapılacak…

Proje İki Toplum Arasında Güveni Artırmayı Hedefliyor…
AB tarafından sağlanan mali yardım kapsamında gerçekleştirilen “Leading by Example” projesi kapsamında, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumları arasındaki güven, diyalog ve işbirliğini geliştirmek, çözüm sürecine katkı koymak, çözümün getireceği kazanımları ortaya çıkarmak ve bu doğrultuda iş insanlarını bir birine yakınlaştırarak, aktivitelerle toplumlara örnek olmak amaçlanıyor.

Proje kapsamında, Yakın Doğu Enstitüsü ile KTTO arasında 14 Kasım 2015’te imzalanan protokol çerçevesinde, ilk olarak Thekla Constantinou, Petros Taliadoros adlı iki Güney Kıbrıslı araştırmacı Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü’nde staj programına katılmıştı.