VI. Uluslararası Mimarlık, İnşaat ve Grafik Tasarım Festivali’ne YDÜ Ev Sahipliği Yapıyor
Eklenme Tarihi: 07 Eylül 2016, 14:07
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 16:31
Kıbrıs Halkına Ve Öğrencisine Açık Ücretsiz Kullanım Sağlayan YDÜ’nün En Büyük İftiharı Olan Büyük Kütüphanesi’ndeki Kitap Sayısı 1.5 Milyona Ulaştı

TÜRKSOY, KazGASA ve Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından ilk kez 2009 yılında düzenlenen Uluslararası Mimarlık, İnşaat ve Grafik Tasarım Festivali’nin altıncısı, bu yıl 8-10 Eylül tarihleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde yapılıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Avrasya coğrafyasında bulunan saygın üniversitelerin İnşaat ve Mimarlık bölümü öğrencilerinin mezuniyet projeleriyle yarıştığı ve her yıl bir ülkede düzenlenen festivale; Rusya, Bulgaristan, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan, Türkiye ve Ukrayna başta olmak üzere toplam 15 ülkenin mimarlık ve grafik tasarım konularında bilim adamları katılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi, Kazak Amerikan Üniversitesi, Türk Dünyası Mühendis ve Mimarlar Birliği ve TÜRKSOY işbirliğinde bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen festival, Uluslararası düzeyde Mimarlık Fakültelerinde, Grafik Tasarım ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde öğrencilere verilen projelerin değerlendirilmesi ve uluslararası standartlara uygun olup olmadıklarının belirlenmesi ile gelecekte mezuniyet projelerinin geliştirilmesi yolunda adımlar atılması amacı taşıyor.

Festivalde, yapılacak jüri değerlendirilmesi sonucunda dereceye giren öğrencilere ödül verilecek.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin 188 Bölümüne Yatay Geçiş Başvuruları Devam Ediyor

Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU: “Yakın Doğu Üniversitesi’nin Bu Festivale Ev Sahipliği Yapması Projelerinin Uluslararası Standartlara Uygun Olduğunu Gösteriyor”

VI. Uluslararası Mimarlık, İnşaat ve Grafik Tasarım Festivali’nin Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak olmasını değerlendiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU, “Yakın Doğu Üniversitesi’nin uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmasının Üniversite’nin Mimarlık, Grafik Tasarım ve İnşaat Mühendisliği programlarının ve bu bölümlerde yapılan projelerin uluslararası standartlara uygun olduğunun bir göstergesidir” dedi.

Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU, Mimarlık, Grafik Tasarım, İnşaat Mühendisliği bölümlerinde yapılan mezuniyet projelerinin uluslararası standarda getirmek ve eğitim kalitesinin artırılması amacıyla düzenlenen ve toplamda 70 öğretim görevlisi ile öğrencinin yer alacağı festivalde Yakın Doğu Üniversitesi’nden de 10’dan fazla projenin sunulacağını söyledi.

Düzenlenen bu etkinlik ile misafirlerin Yakın Doğu Üniversitesi Fakülteleri, Laboratuarları, İleri araştırma merkezi, Hastanesi ve Center of Excellence tarafından yürütülen projeleri tanıma fırsatı bulacağını ifade eden Prof. Dr. SADIKOĞLU, misafirlerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı ve onun tarihi dokusuyla da yakından tanışmış olacağını dile getirdi.

Festivalin Açılış Konuşmasını Doç. Dr. İrfan Suat GÜNSEL Yapacak

Yakın Doğu Üniversitesi, Büyük Kütüphane Salon 4’de yer alacak ve saat 9.30’da başlayacak olan festivalin açılış konuşmasını Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL yapacak. KazGASA Rektörü Prof. Amirlan KUSSAİNOV, TURKSOY Genel Sekreteri Prof. Ducen KASSENİOV ve Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Genel Sekreteri İlyas DEMİRCİ de açılışta birer konuşma yapacaklar.

Festivalin ilk gününde; Hollanda Han Üniversitesinden Prof. Alfred MEYERS’in “Mimari Disiplinin Geleceği ve Anlamı” başlıklı sunumu da yer alacak.