Uluslararası NGS 2017 Sempozyum ve Çalıştayı Yakın Doğu Üniversitesinde Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2017, 16:40
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 11:53
Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence, Genetik ve Kanser tanı-araştırma merkezi tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Hüseyin ÖZGÜRGÜN himayelerinde Uluslararası NGS 2017 Sempozyum ve Çalıştayı gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, farklı üniversitelerin Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı sempozyum ve çalıştayda, Yale, Westminister, Ege Üniversitesi, Cardiff ve Erciyes Üniversitelerinden alanında tanınırlığı olan eğitmenler tarafından; Yeni Nesil Dizileme (Next Generation  Sequencing) uygulama alanları, veri değerlendirmesi ve bilimin güncel konuları konusunda bilgilendirildi ve eğitim verildi.

Ayrıca öğrencilere, uluslar arası genom projeleri ve bu çalışmaların çıktıları konusunda bilgi aktarımında da bulunuldu.

Prof. Dr. Nedime SERAKINCI: “ Öğrencilere DNA Dizimi Yaptırıldı”

Centre of Excellence,  Genetik ve Kanser Tanı-Araştırma Merkezi Başkanı Prof Dr. Nedime SERAKINCI konuyla ilgili verdiği bilgide, çalıştayın ilk gününde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk kez “sanal laboratuvar” uygulamasıyla Danimarka üzerinden öğrencilere ilk DNA dizlemelerinin yaptırıldığını ardından verilerin değerlendirilmesi, verilerdeki bilgi kirliliğinin ayıklanması ve uygulanması konusuna geniş kapsamlı ve uygulamalı eğitim verildiğini söyledi.

Prof. Dr. SERAKINCI bu sempozyum ve çalıştayın Başbakanlık himayelerinde gerçekleşmesini sağlayan Başbakan Hüseyin Özgürgün’e, her zaman bilimsel gelişmelere açık olan ve destekleyen Yakın Doğu Üniversitesine Kurucu Rektörü Suat İ. GÜNSEL’e ve Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL’e, Türkiye Cumhuriyeti Büyük Elçiliğine, Kıbrıs Vakıflar Dairesine ve İntron Sağlık firmasına verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Yeni Nesil Dizileme Platformu ile Birinci Nesil Dizileme Karşılaştırılarak Anlatıldı

Sempozyum  ilk konuşmasını yapan Yale Üniversitesinden Prof. Shirkant MANE, farklı yeni nesil dizileme(NGS) teknolojilerine değinerek, Yale Üniversitesinde yaptıkları araştırmalar ve yeni nesil dizileme platformu ile birinci nesil dizilmeyi karşılaştırmalı olarak anlattı.  Prof. Dr. MANE, NGS yöntemlerinin ileride yapabileceği atılımlardan da bahsetti.

Çalıştay (Workshop) eğitimine de katkıda bulunan Prof. Dr. MANE, bu tür eğitimlerin NGS alanında araştırma yapacak olan kişiler için büyük önemi olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. MANE, daha önce Yakın Doğu Üniversitesi ve Yale Üniversitesi Genom Araştırmaları merkezi arasında yapılan ortak çalışma protokolünün Prof. Dr. Nedime SERAKINCI’yla oldukça başarılı yürümesi ve Prof. Dr. SERAKINCI’ya olan güvenleri nedeniyle güçlendirerek devam edilmesi gerektiğini ve ilk projelerinin ürünü olan makalelerinin eli kulağında olduğunu söyledi.

Westminister Üniversitesi Uzmanları Analiz Eğitimine Değindi

Çalıştay da, Westminister Üniversitesinden Doç. Dr. Pınar Uysal ONGANER de analiz eğitiminden sonra yaptığı açıklamada, başarılı organizasyondan duyduğu mutluluğu ifade ederek bir sonrakini şimdiden heyecanla beklediklerini dile getirdi.

Prostat Kanseri Hücrelerinde İnceleme Yapıldı

Cardiff Üniversitesinden Dr. Dafydd Alwyn DART ve Dr. Ben LANNING ise prostat kanser hücrelerinde yaptıkları microRNA ve mRNA dizilemeleri sonuçlarını paylaştılar ve veri analizi eğitimi verdiler.

Kıbrıs’ta En Çok Görülen Ailesel Hematuri ile NGS Tanı Yöntemleri Konu Edildi

Kıbrıs Üniversitesi’nden Prof. Costantinos DELTAS ise, Kıbrıs’ta görülme sıklığı daha yüksek olan Ailesel Hematuri’den bahsetti.

Kıbrıs Nöroloji ve Genetik instütüsünden Prof. Philippos C. PATSALİS de, NGS yöntemi kullanılarak geliştirdikleri tanı testini anlatıp, NGS ile prenatal tanı yöntemlerinin aldığı yolu ortaya koydu.

NGS Teknolojileri ve Gelişmeler Üzerinde Durdular

Erciyes Üniversitesinden Dr. Ufuk NALBANTOĞLU, NGS teknolojilerin başarısı, verilerin analizi ve biyoinformatiğin önemini anlatırken, Ege Üniversitesinden Hüseyin Onay, şu an piyasada bulunan bazı NGS kitlerinden, yapılabilecek tanı testlerinden ve ileride yaşanacak gelişmelerden bahsetti.

Öğrenciler Minnettarlığını Dile Getirdi…

Sempozyum ve çalıştaya katılan öğrencileri temsilen Yakın Doğu Üniversitesi Moleküler Biyoloji öğrencilerinden ve NEU-Genetic Society Başkanı Sena ÖZŞEN böylesine muhteşem bir eğitim organizasyona katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

“Sanal Laboratuvar” kullanarak ilk DNA dizi analizi yapma ve güzel deneyimler edinme fırsatı bulduklarını dile getiren Sena Özşen, bu alanda kendilerini çalışabilme konusunda yeterliliklerine imkan sağlayan başta bölüm başkanları Prof. Dr. Nerdime SERAKINCI olmak üzere Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN, öğrenci dekanlığına ve üniversitelerine teşekkür etti.

Bilimsel Girişimler Desteklenecek

Öğrenci Dekanı Doç Dr. Dudu ÖZKUM YAVUZ ise, Öğrenci Dekanlığına bağlı Genetic Society öğrencileri yanı sıra Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerinin böylesine güzel bir bilimsel organizasyonda yer almalarının öğrencilerin gelişim ve kariyerlerinde çok büyük bir önemi olduğunu ve bu nedenle de bu tarz girişimleri desteklemeye devam edeceklerini belirtti.