“Üç Boyutlu Yazıcıların Sağlık Alanında Kullanımı” Konferansı Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2016, 14:53
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 15:12

Yakın Doğu Üniversitesi, Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) etkinlikleri kapsamında “Üç Boyutlu Yazıcıların Sağlık Alanında Kullanımı” isimli konferans yapıldı.

Konferans konuşmacıları Yrd. Doç. Dr. Emil Mammadov ve Makine Mühendisi Ersin Aytaç üç boyutlu yazıcılar ile ilgili bilgi ve gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

Ersin Aytaç konuşmasında üç boyutlu yazıcı tarihçesi, bilgisayar destekli tasarım programları ile yapılabilecek testler, üç boyutlu yazıcılar için yapılan çizimlerin uygun formata getirilmesi, farklı yazıcı teknolojilerin günümüz ve gelecekte yer alabileceği önemli noktalardan bahsetti.

Yrd. Doç. Dr. Emil Mammadov ise üç boyutlu yazıcıların sağlık alanında; cerrahi alet üretimi, hastaya özgü protez ve implant üretimi, farmakolojik uygulamalar, organ modelleri ve doku mühendisliği alanında üç boyutlu yazıcıların kullanımını anlattı.

Büyük beğeni toplayan konferansta Yakın Doğu Üniversitesi NEU3D Laboratories bünyesinde devam etmekte olan projelerden de bahsedildi.