Türkiye’nin Tanınmış Türk Halk Müziği Sanatçısı Rahmi Saltuk, Sağlık Kontrolünden Geçmek Üzere Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne Geldi
Eklenme Tarihi: 07 Eylül 2018, 16:01
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 15:01

Ses Telleri ile İlgili Sağlık Sorunu Yaşayan Türkiye’nin Tanınmış Türk Halk Müziği Sanatçısı Rahmi Saltuk, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz Baş Boyun ve Yüz Estetiği Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığını Yürüten Prof. Dr. Ferhat Erişir’e Muayene Olmak Üzere Kıbrıs’a Geldi.

Rahmi Saltuk Kimdir?
1945 yılında Tunceli Hozat İlçesi Akören Köyü’nde dünyaya gelen Rahmi Saltuk ilk ve orta öğrenimini Tunceli’de tamamlamış, lise öğrenimini ise Balıkesir ve Elazığ’da bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı üniversite eğitimini, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlayan Rahmi Saltuk, mezun olduğu bölüme rağmen avukatlık mesleğini yapmamıştır.

Aile çevresinden dolayı çok küçük yaşlardan itibaren saz çalıp, deyiş söylemeye başlayan Rahmi Saltuk, 1968-1970 yılları arasında sahnelenen Pir Sultan Abdal adlı tiyatro oyununda anlatıcı ozan rolünü üstlenmiş, söz konusu oyun, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 900 kez sahnelenerek, Türkiye tiyatro tarihinde bir rekor kırmıştır. Rahmi Saltuk, bu oyunda pek çoğu Pir Sultan Abdal'ın şiirlerinden oluşan 15 kadar türküyü yorumlamıştır.

Hayatını türkülere ve barışa adamış bir sanatçı olan Rahmi Saltuk, Türk Halk Müziği sanatçısı, besteci, sinema oyuncusu ve tiyatro oyuncusu olarak tanınmaktadır. 1979'da yapılan ve oyunculuk görevi de üstlendiği “Almanya Acı Vatan” adlı filmin müzikleri de kendisine aittir.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Uzman Hekim Kadrosu ile Yurtdışındaki Hastaların da Tercihi
Yaklaşık yirmi yıl önce şarkı söylerken ses tellerinden çıkan çatlak sesten şüphelenerek kulak burun boğaz baş boyun ve yüz estetiği cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Ferhat Erişir’e başvuran Rahmi Saltuk’un tetkik ve muayeneleri sonucunda ses tellerinde nodüller olduğu saptanmış, cerrahi girişim ile bu nodüller alınmıştı. Tedavisi sonrası sağlığına kavuşan ve yaklaşık yirmi yıl boyunca da herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan Rahmi Saltuk, geçtiğimiz günlerde ses telleri ile ilgili yeni bir sağlık sorunu şüphesi endişesi ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Baş Boyun ve Yüz Estetiği Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Ferhat Erişir’e bakınmak üzere Kıbrıs’a geldi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Ferhat Erişir tarafından sağlık kontrolünden geçirilen Rahmi Saltuk’un gerçekleştirilen muayene ve tetkikleri sonucunda, ciddi sayılabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığı tespit edildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ferhat Erişir, Türk Halk Müziği sanatçısı ve halk ozanı Rahmi Saltuk’un, yıllar önce ses tellerinde yaşadığı sorun nedeni ile kendisine başvurduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Halk ozanı Rahmi Saltuk’a yıllar önce yaşadığı sağlık sorunu nedeni ile tarafımca işlem yapılarak sağlığına kavuşturmuştuk. Yıllar sonra sağlık sorunun tekrar bozulduğuna dair duyduğu şüphe ile yurt dışından görev aldığım Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne gelerek kontrol amaçlı muayene oldu. Kendisine uygulanan tetkikler ve yapılan muayenenin ardından sağlığıyla ilgili herhangi bir sorun bulunmadığı tespit edildi.”

Yurtdışından muayene ve sağlık kontrolü amacı ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne gelen Rahmi Saltuk ise, bir arkadaşının tavsiyesi ile yıllar önce Prof. Dr. Ferhat Erişir’e başvurduğunu, o günden bugüne kadar geçen yaklaşık 20 yıllık süre zarfında kulak burun boğazla ilgili şikayetlerinde sadece Prof. Dr. Ferhat Erişir’e muayene olduğunu söyleyen Rahmi Saltuk, şu andaki sağlığını Prof. Dr. Ferhat Erişir’e borçlu olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ferhat Erişir: “Rahmi Saltuk Uzun Yıllar Boyunca Sağlıklı Şekilde Şarkı Söyleyebilecek”
Türk halk müziği sanatçısı Rahmi Saltuk’un sağlıklı bir şekilde şarkı söylemeye devam edebileceğini söyleyen Prof. Dr. Ferhat Erişir, yaklaşık yirmi yıl önce gerçekleştirilen başarılı işlem ve tedavinin sonucu olarak Rahmi Saltuk’un yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebildiğini ve sanatını icra edebildiğini belirtti.

Haberin Videosu