Türk Tarih Kurumu’ndan Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesine Anlamlı Bağış
Eklenme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 14:15
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:10
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr Refik TURAN, Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesine eşsiz değere sahip kitap bağışında bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, daha önce Yakın Doğu Üniversitesi Tarih Bölümü’ne ziyaret gerçekleştiren Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN’ın ziyareti sırasında Büyük Kütüphane’ye Osmanlı ve Türk tarihi kitaplarından oluşan 220 adet kitap bağışladı.

Değerli Kitaplar Kütüphanenin Zenginliğine Zenginlik Kattı…
Büyük Kütüphane’ye teslim edilen birbirinden seçkin kitaplar arasında, 1927 yılında basılmış olan Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük eseri Nutuk, ünlü Türk gezgini Evliya çelebi’nin Seyahatnamesinin, Kâtip Çelebi’nin eseri Keşfü’z-zunûn, Nasuh Matrakçı’nın eseri Beyân-ı Menâzil-i Sefer-i Irakeyn, Gelibolulu Mustafa Ali’nin Künhü’l-Ahbâr gibi birçok eserin tıpkı basımları bulunuyor.
Öğrenci ve akademisyenleri kullanımı için kütüphaneye bağışlanan kitaplar arasında ayrıca birbirinden değerli araştırmacıların çeşitli konularda Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlanmış çeşitli eserleri de yer alıyor.

“Halkımız Bu Değerli Kitaplardan Yararlanabilir…”
Kitapları teslim alan Yakın Doğu Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL yaptığı açıklamada, Türk Tarih Kurumu’nun Osmanlı İmparatorluğu ve Türk tarihinin zengin içeriğe sahip kitapları üniversite kütüphanesine bağışlamasından gurur duyduklarını ifade etti.

Prof. Dr. ÖZKUL, özelde üniversitede öğrenim gören gençlerin genelde ise Kıbrıs Türk halkının bu değerli kitaplardan faydalanabileceklerini belirterek, “Tarih öncesi çağlardan bugüne kadar olan tarihini aydınlatmak için çalışmalar yapan Türk Tarih Kurumu’nun üniversitemize yapmış olduğu kitap bağışı ile kütüphanemiz hem zenginleşmiş hem de kitap sayısı artmıştır. Bu kitaplar çok güzel ve değerli. Okurlar ve araştırmacılar için verilen kitaplardan dolayı Türk Tarih Kurumu Başakanı Prof. Dr. Refik TURAN’a teşekkürlerimi sunarım” dedi.