Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Tarafından Düzenlenen Türk Kültürü Temalı Belgesel Film Yarışması’nda Ödül Alan Filmler YDÜ İletişim Fakültesi’nde Gösterildi
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2016, 14:39
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 13:57

Geçtiğimiz yıl başlatılan çalışma ile Türk cumhuriyetlerini kapsayan geniş bir yelpazede katılımın sağlandığı yarışmada ödül alan filmlerin, farklı ülkelerde gösterimi yapılıyor. İstanbul’da yapılan ödül gecesi ile başlayan ilk gösterimin ardından, ödül alan filmler Lefkoşa (Yakın Doğu Üniversitesi), Bakü, Bişkek gibi önemli şehirlerde izleyenlerle buluşuyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, YDÜ Radyo, TV ve Sinema Bölümü öğrencilerinin de ilgi gösterdiği Belgesel Yarışması’nda iki film yarı finale kalmayı başarıp fesival kataloğunda yer almaya hak kazandıkları bildirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Seçkisi adı altında YDÜ İletişim Fakültesi’nde gösterimi yapılan filmler izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. Yarışmada birinci olan Kırgız yapımı Göç adlı filmin de yer aldığı gösterime; YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe KEÇECİ, öğretim görevlileri ve YDÜ öğrencileri katıldılar.

Festival Düzenleme Kurulu KKTC koordinasyonunu sağlayan Doç. Dr. Fevzi KASAP ve Dünya Gazteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes DEMİR’in konuşmalarında festival ve yarışmanın Türk Cumhuriyetlerini yakınlaştırdığına ve Türk Kültürünün görsel iletişim araçları ile farklı coğrafyalarda tanınmasına katkı sağladığını vurguladılar.

Gösterimin sonunda Dünya Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı tarafından YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL’e ve Doç. Dr. Fevzi KASAP’a plaket sunulurken, YDÜ iletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe KEÇECİ tarafından Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanına teşekkür belgesi takdim edildi.

KKTC’den Yakın Doğu Üniversites’nin proje ortaklığı yaptığı yarışma ve festival kapsamında YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL festival danışma kurulunda ülkemizi temsil ederken, Doç. Dr. Fevzi KASAP’ta koordinasyon görevini üstlendi. Ayrıca YDÜ Radyo, TV ve Sinema Bölümü öğretim görevlisi Emrah ÖZTÜRK’de jurilerde üniversite adına görev üstlendi.