“Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler, Yeni Yaklaşımlar” Sertifika Programı Açılışını Dışişleri Bakanı Emine Çolak Yapacak
Eklenme Tarihi: 23 Ekim 2015, 13:11
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:31

·YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü “Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” sertifika programı Dışişleri Bakanı Emine Çolak tarafından açılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 4’te 24 Ekim 2015 Cumartesi günü saat 11.00’da başlayacak olan “Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler, Yeni Yaklaşımlar” sertifika programının açılışı Dışişleri Bakanı Emine Çolak tarafından yapılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, beş hafta sürecek olan sertifika programına Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Çelikpala, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sanem Baykal, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nuri Yeşilyurt, Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Yakın Doğu Enstitüsü Yürütme Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Dayıoğlu ve Doç. Dr. Tufan Erhürman gibi konularında uzman önemli isimler katılacak.

“Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” programının ilk semineri Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Çelikpala tarafından gerçekleştirilecek. Prof. Dr. Çelikpala, Türkiye-Rusya/SSCB ilişkilerinin tarihsel gelişimini ve özellikle AK parti döneminde Türkiye-Rusya ilişkilerini mercek altına alacak ve ikilli ilişkileri etkileyen bölgesel ve uluslararası faktörleri irdeleyerek geleceğe yönelik tartışmalar hakkında bilimsel bir çerçeve çizecek. Türkiye-Rusya ilişkilerinde son aylarda gündemde olan ve gündem yaratan konuları en son gelişmeler ışığında değerlendirecek olan Prof. Dr. Çelikpala ikili ilişkileri analiz etme ve değerlendirmedeki yeni yaklaşımları katılımcılara aktaracak.

Sertifika programının ikinci oturumu 31 Ekim’de Doç. Dr. Tufan Erhürman’ın sunumuyla devam edecek. Doç. Dr. Tufan Erhürman “Türkiye-KKTC ilişkileri ve Kıbrıs konusundaki son gelişmeler” başlıklı seminerinde Türk Dış Politikasının Kıbrıs’a yönelik uygulamalarını değerlendirecek. Sertifika programının üçüncü haftası 7 Kasım’da Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın katılımıyla sürecek. “Türkiye-Kafkasya ve Türkiye-Orta Asya ilişkileri”ni anlatacak olan Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın ardından Ankara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Nuri Yeşilyurt 14 Kasım’da “Türkiye-Orta Doğu İlişkileri”ni tartışacak. Programın beşinci oturumu 20 Kasım Cuma günü saat 18:30’da Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sanem Baykal’ın “AB-Türkiye, AB-Kıbrıs ve AB-Yunanistan” başlıklı konuşmasıyla gerçekleştirilecek.

24 Ekim 2015 ‘de başlayacak olan “Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” başlıklı sertifika programına ve diğer Yakın Doğu Enstitüsü kısa dönemli eğitim programlarına kayıt için daha detaylı bilgiye www.neu.edu.tr web sayfasından, [email protected] e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan ulaşılabilir.