Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü
Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2015, 17:07
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:28
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunlar listesi için tıklayınız.

Amaç ve Hedefler
1994-1995 Öğretim Yılından itibaren eğitim vermeye başlayan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatının başlangıcından günümüze kadar en geniş şekilde eğitimini ve kültürel çözümlemesini gerçekleştirerek Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” sözü doğrultusunda, kendi edebiyat ve kültürünü iyi özümleyen ve ana dilini hatâsız yazan ve konuşan aydınlar ve pedagojik formasyon dersleri de görerek iyi yetişmiş, mükemmel edebiyat öğretmenleri yetiştirmeyi amaçlar.İş Olanakları
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan KKTC vatandaşı öğrenciler Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olurlar. Mezunlarımız Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak atandıkları gibi, bunların dışında, basın dünyasında çalışabilir, metin yazarı ve programcı olabilirler; halkla ilişkiler alanında ve radyo ve televizyonlarda da çalışma olanağı bulabilirler. Alan Öğretmenliğine ait formasyon derslerini de almış ve 5 yıllık eğitimleri sonucunda yüksek lisans programını da tamamlamış sayılırlar.

Bölüm Olanakları
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nde zengin öğretim elemanı kadrosu ile Türk Dili ve Edebiyatı’nın çeşitli dönemlerini inceleyen bir program uygulanmaktadır. Bölüm öğrencileri daha önce eğitimini gördükleri İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden birini zorunlu yabancı dil olarak alarak, onu sürdürme olanağına sahiptirler. Bölümde Diksiyon-Hitabet dersleri de verilmektedir.