Türk Askerinin Adaya İlk Gelişinin Yıldönümünde Yakın Doğu Üniversitesi Milli Tarih Müzesine Anlamlı Bağış
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 16:35
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:27

Gazeteci Yazar Süleyman ERGÜÇLÜ, Türk askerinin adaya gelişini belgeleyen fotoğraflarla, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif DENKTAŞ’ın el yazısı belgelerini Yakın Doğu Üniversitesi Milli Tarih Müzesine Bağışladı.

Ülkemizin başarılı araştırmacı gazetecilerinden Süleyman ERGÜÇLÜ, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat GÜNSEL’i ziyaret ederek, Kıbrıs Türk tarihinde önemli değere sahip olan dergi ve belgeleri Yakın Doğu Üniversitesi Milli Tarih Müzesi’ne bağışladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, ziyaret sırasında gazeteci Süleyman ERGÜÇLÜ, Türk askerinin adaya geldiği ilk güne ait fotoğrafların yer aldığı dergi ile 1980’li yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif DENKTAŞ’ın el yazısıyla yazılmış 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı anılarını anlattığı belgeleri Milli Tarih Müzesine hediye etti.

Milli değer ve öneme sahip olan belge ile fotoğraflar Milli Tarih Müzesi’ne konulmak üzere Süleyman ERGÜÇLÜ tarafından Dr. Suat GÜNSEL’e teslim edildi..

Milli Tarih Müzesi’nde Korunacaklar…
Türk askerinin 1960 yılında adaya ilk ayak bastığı 16 Ağustos tarihinden sonra yayımlanan ilk Hayat dergisinde kapak konusu olduğu karşılama fotoğraflarları ile Süleyman ERGÜÇLÜ’nün gazetecilik yaptığı dönemde Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif DENKTAŞ’ın el yazısıyla 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’na ilişkin anılarını anlattığı belgeler ile gazetede yayınlanmış şekli Milli Tarih Müzesi’nde korunacak.

Süleyman ERGÜÇLÜ: “Belgeleri gelecek nesillere aktarabilmek için güvenilir bir müessese olan Yakın Doğu Üniversitesi’ne hediye ettim…”
Tarihi değere sahip belgeleri bağışı sırasında konuşan Süleyman ERGÜÇLÜ, 1960’lı yılları yaşamayan, gelecekte araştırma yapmak isteyen ve gençlerin yararlanabilmesi için belgeleri Yakın Doğu Üniversitesi Milli Tarih Müzesi’ne bağışladığını söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi’ni güvenilir olarak niteleyen ERGÜÇLÜ, “Yasal anlaşmalar çerçevesinde Türk askeri alayının adaya geldiği ilk gün olan 16 Ağustos’ta babam Yusuf Salih ile Rauf Raif Denktaş Gazimağusa’da karşılamaya gitmişlerdi. O dönemin komutanı olan Alb.Turgut Sunalp’la askerlerini karşılama fotoğrafları ile 1960 yılında 16 Ağustos’tan sonra yayımlanan ve fotoğrafların yer aldığı Hayat Dergisi ve 1989 yılında, bir mülakat için Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 20 Temmuz Barış Harekatı anılarını el yazısı ile paylaştığı notların orijinallerini, korunması, gençlerimize aktarılması ve merak edenlere açık olması için güvenilir bir kurum olan Yakın Doğu Üniversitesi Milli Tarih Müzesi’ne hediye etmeyi uygun gördüm” dedi.

Süleyman ERGÜÇLÜ ayrıca, Hayat Dergisi’nin orijinalini kendisine ulaştıran Kocaeli'den sahaf Elif Su KOÇYİĞİT’e de şükranlarını sundu.

Dr. Suat GÜNSEL: “Tarihi öneme ait anıların kurumumuza, muhafaza edilmek üzere hediye edilmesi bizleri mutlu etmiştir…”
Belgeleri teslim alan Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat GÜNSEL de, ülkemiz basınının başarılı isimlerinden Süleyman ERGÜÇLÜ’nün böylesine değerli bir hazineyi kütüphaneleri ile paylaşmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Bu değerli eserlerin Yakın Doğu Üniversitesi büyük Kütüphanesi’nde hayat bulacağını ifade eden Dr. Suat GÜNSEL, Süleyman ERGÜÇLÜ’ye bağışından dolayı teşekkür etti. Türk askerinin Kıbrıs Türk’ü için önemli bir yere ve değere sahip olduğunu belirten GÜNSEL, 30 yıl sonra 60’lı 80’li yılları hatırlamayacak olanlara ve gençlere yarar sağlayacak belgeleri Milli Tarih Müzesi’nde özenle koruyacaklarını dile getirdi.