Temiz Eller Hayat Kurtarır
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2018, 16:19
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:52

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Kaya Süer Çocuklarda El Yıkama Alışkanlığının Önemine Vurgu Yaptı ve Sağlık Personelleri İle İlgili El Yıkama Alışkanlığının İle İlgi Yeni Araştırmalar ve Projeler Hakkında Bilgi Verdi.

Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Kazandırmak Önemli
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kaya Süer UNİCEF her yıl milyonlarca çocuğun hayatını bulaşıcı hastalıklardan kaybettiği dünyamızda sadece düzenli el yıkama ile kurtulabileceğini bildirmektedir. Özellikle çocuklukta kazandırılan davranışların kalıcı, sonradan kazandırılmaya çalışılan davranışların yerleştirilmesinde zorluklar yaşanıldığı bilinmektedir. Tüm dünyada el yıkanma istenildiği kadar yaygın olan bir alışkanlık değildir. Bu nedenle bu özel günde bunun önemine vurgu yaparak sağlık açısından bunu bir alışkanlık haline dönüştürülmesinde farkındalık yaratmak önemlidir” ifadelerini kullandı.

El Yıkama Alışkanlığı Toplum Sağlığı İçin Önemli
Doç. Dr. Kaya Süer: “El yıkama alışkanlığı toplum sağlığı açısından önemli olduğu kadar sağlık hizmeti verilen kurum ve kuruluşlarda da sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonların en aza indirilmesinde önemli rol sahiptir. Toplum sağlığı ile ilgili olarak hijyen uygulamalarının yayınlaştırılması ve sağlıklı ortamın korunması ile her türlü hastalık etkeninin ortamdan uzaklaştırılması sağlanmış olur” şeklinde konuştu.

El Hijyenine Dikkat Edilmesi Halinde Hastane Enfeksiyonları %50 Oranında Azalmakta
Konuşmasına devam eden Süer: “Çevre ile temasımızı sağlayan organımız ellerimiz yetersiz ve etkili yıkanmadıklarında etken mikroorganizmalarla bulaşan hastalıklara ev sahipliği yapmaktadır. Yetersiz el hijyeni besin kaynaklı hastalıkların artmasına, dışkı ile bulaşan paraziter ve diğer hastalıkların gelişimine neden olmaktadır. Bireylerin özellikle de sağlık çalışanlarının el hijyenine gerekli özeni göstermemesi, hastadan hastaya mikroorganizmaların yayılmasına ve hastane enfeksiyonlarının artmasına neden olmaktadır. Sağlık kurumlarında çalışan personelin el hijyenine uygun davranması halinde hastane enfeksiyonlarının %50 oranında azaldığı bilimsel olarak gösterilmiştir” ifadelerini kullandı.

Sağlık Personelinin El Yıkama Alışkanlığının Araştırılması İle İlgili Olarak Araştırmalar ve Projeler Geliştirilmekte
Süer: “Yüksek tedavi masrafları, ölüm oranlarındaki artış ve antibiyotik kullanımına neden olan mikroorganizmalardan korunmanın en basit, ucuz ve hızlı yolu; günlük rutin işlerimiz arasında, herkes tarafından kolayca uygulanabilir ve düşük maliyetli el yıkamadır. Etkili ve doğru el yıkama ile bütün bu kayıplardan kazanç elde edilebilir. Günümüzde sağlık personelinin el yıkama alışkanlığının artırılması ile ilgili olarak sürekli araştırmalar ve projeler geliştirilmektedir. Dr. Semmelweis tarafından iki asır önce önemi vurgulanan el yıkama bugün hala önemini korumaktadır” şeklinde konuştu.