Spor Gazeteciliği ve Yeni Medya Yakın Doğu Üniversitesi’nde Konuşuldu…
Eklenme Tarihi: 07 Kasım 2018, 16:01
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:20

Yakın Doğu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından “Spor Gazeteciliği ve Yeni Medya’’ konulu panel düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen panele, GAK TV Direktörü Harun Denizkan, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Spor Yorumcusu Hasan Ecer, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Başkanı Çelen Oben ve Kıbrıs Gazetesi Spor Müdürü Songuç Kürşad konuşmacı olarak katıldı. Panelde, habercilikte teknoloji kullanımı, sosyla medyanın habercilikte olumsuz etkileri ile habercilikte yorumculuk konuları izleyenlerle paylaşıldı. Panel soru-cevaplarla tamamlandı.

Moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Hasan Hastürer’in yaptığı panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Tiryakioğlu, panelin bu eğitim döneminde düzenlenen ilk panel olduğunu belirterek panele katılan konuşmacılara teşekkür etti.

Meydanın Geçmişteki Durumu ve Teknolojini Gelişmesi ile Geldiği Nokta Konuşuldu…
Gazeteci Yazar Hasan Hastürer, mesleğe başladığı günlerde haberi elle yazıp hazırladıklarını daha sonra bilgisayar ortamında haber yazılma dönemine geçildiğini, bu geçiş döneminde birçok zorluklarla karşılaştıklarından bahsetti.

GAK TV Direktörü Harun Denizkan, önceleri spor yazarı olarak başladığı habercilik mesleğine günümüzde siyasi yorumcu olarak devam ettiğini, Kıbrıs Türk halkının özellikle Rum halkıyla kıyaslandığında sosyal medyayı çok daha fazla kullandığına değindi.

Kıbrıs Gazetesi Spor Müdürü Songuç Kürşad da, teknoloji ilerledikçe sosyal medya ve telefonlar sayesinde haber yapmanın çok daha hızlı ve pratik hale geldiğini, bu gelişimin yazılı basını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Başkanı Çelen Oben ise, mesleğe başladığı ilk yıllardaki tecrübelerinden bahsederken, habercilikte teknoloji kullanımının öneminden bahsetti. Son olarak söz alan Bayrak Radyo televizyon Kurumu Spor Yorumcusu Hasan Ecer de gazetecilikte objektif olmanın çok önemli olduğunu, yorum yaparken tarafsız olunması gerektiğini vurguladı.