Sıcak Yaz Günlerinde Kalp Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Eklenme Tarihi: 27 Ağustos 2016, 12:04
Son Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 16:10
Sıcak Yaz Günlerinde Kalp Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Asistanı Dr. Aziz GÜNSEL, Kalp Hastalıkları Bakımından Risk Grubundaki Kişilerde, İçinde Bulunduğumuz Sıcak Yaz Günlerinde Terleme Kaynaklı Sıvı ve Tuz Kaybı Nedeniyle Kalp Hızında Yaşanabilecek Artışa Dikkat Çekerek, İdrar Söktürücü İlaçların Kullanılması Durumunda, Yeniden Ayarlama Yapma Gereksinimi Olabileceğini Belirtti. Güneş Işınlarının Dik Geldiği Saatlerde Kaçınılması Gereken Hususlar ve Beslenme Konularında da Açıklamalarda Bulunan Dr. Aziz GÜNSEL, Risk Grubundaki Kişilerin, Kendilerini Yormayacak Şekilde Yapacakları Yürüyüş ve Yüzme gibi Sporlar için Sabahın Erken veya Akşam Saatlerini Tercih Etmelerini Önerdi.

Risk Grubunda Bulunan Kişiler

Hava sıcaklıklarının çok yüksek olduğu bu günlerde kalp hastalarının dikkat etmesi gereken birtakım önemli hususlar bulunmaktadır. Yüksek tansiyon, kalp yetersizliği ve kalp damarlarında tıkanıklık olan veya daha önce kalp damarlarına stent veya bypass yapılmış hastalar, aşırı sıcak ve nemden kaynaklanan terlemenin yaratacağı sıvı ve tuz kayıpları ile kalp hızındaki artış nedeniyle özellikle dikkatli olmalıdırlar.

Yaz Aylarında İdrar Söktürücü İlaç Dozlarında Yeniden Düzenlenme Gerekebilir
İdrar söktürücü ilaç kullanan kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon hastalarında ise yaz aylarında aşırı sıvı kayıpları nedeniyle halsizlik yorgunluk veya ritim bozukluklarına eğilim artabilmektedir. Bu nedenle, bu tip ilaç kullanan hastaların doktorlarına danışarak ilaç dozlarının yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

Yaz Aylarında Sebze Ağırlıklı Beslenin
Bir diğer önemli konu da diyettir. Kalp hastaları yaz aylarında yağlı, kızartma, ağır ve sindirimi zor gıdalar yerine, sebze ağırlıklı, bol posalı, haşlama veya ızgara türü gıdalar tüketmelidir. Öğünler sık ve alınan gıdaların da az miktarlarda olması faydalı olacaktır.

Yürüyüş ve Yüzme Aktiviteleri için Sabah Erken veya Akşam Saatlerini Tercih Edin
Tok karınla denize girmek, kalp hastaları için tehlikeli olabilmektedir. Gündüz güneş ışınlarının dik olarak yansıdığı saatlerde dışarı çıkılmaması, denize girilmemesi, aşırı efor gerektiren aktivitelerden kaçınılması ve alkol alınmaması gerekmektedir. Sabahın erken, akşam da serin saatlerde kalp hastalarının kendilerini aşırı yormayacak şekilde yürüyüş yapması veya yüzmesi yararlı olacaktır. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, baygınlık hissi gibi şikayetler olduğu durumlarda, en yakın sağlık merkezine başvurularak kontrolden geçilmesi hayati önem taşımaktadır.

Haberin Videosu