Sessiz Sempozyum: Öğrenciler Engelleri Kaldırdı… İşaret Dili ile “Bağımlı Olma Özgür Ol” Sempozyumu Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 09 Aralık 2016, 11:46
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 09:47
Sessiz Sempozyum: Öğrenciler Engelleri Kaldırdı... İşaret Dili ile “Bağımlı Olma Özgür Ol” Sempozyumu Düzenlendi

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veteriner Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakülte’lerinin öğrencileri ile Girne Ünivesitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri ve Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı’nın katkılarıyla dünya engelliler günü nedeni ile ‘Bağımlı Olma Özgür Ol’ konulu sempozyum düzenledi. Sempozyumdaki bütün sunumlar işitme engelli katılımcılar için işaret dili ile anlatıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan sempozyum, bağımlılıklar hakkında farkındalık yaratma ve bilgilendirme amacıyla “Bağımlı Olma Özgür Ol” sloganıyla düzenlendi.

Sessiz Sempozyum: Öğrenciler Engelleri Kaldırdı... İşaret Dili ile “Bağımlı Olma Özgür Ol” Sempozyumu Düzenlendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Geniş Katılımlı İlk Sessiz Sempozyum

Her yıl farklı konularda düzenlenen sempozyumda bu yıl bir ilk gerçekleştirilerek, işitme engellilerin de sempozyuma katılımında hiçbir engel olmadığını göstermek için bütün sunumlar “Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı” çevirmeni Emrah Soykan tarafından işaret dili ile yapıldı.

Sempozyum başkanlığını, Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Doç. Dr. Kaya SÜER, Yrd. Doç. Dr. Serdar SUSEVER, Yrd. Doç. Dr. Aslı AYKAÇ’ın yürüttüğü ve iki ayrı oturumda gerçekleştirilen etkinliğe, Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mağusa Türk Maarif Koleji ile halktan 741 katılımcı yer aldı.

Sempozyumda, “Bağımlılığa Genel Bakış”, “Madde Bağımlılığı”, “Teknoloji Bağımlılığı”, “Gizlenmiş Bağımlılıklar”, “Bağımlılık Nasıl oluşur”, “Bağımlılığın Tedavisi”, ”Uzmanıyla Tartışalım” başlıkları bilimsel platformda tartışıldı. Öğrenciler de interaktif tartışarak bilgilerini pekiştirme fırsatı buldu.

Sessiz Sempozyum: Öğrenciler Engelleri Kaldırdı... İşaret Dili ile “Bağımlı Olma Özgür Ol” Sempozyumu Düzenlendi

Prof. Dr. ŞANLIDAĞ: “Sempozyum İşitme Engelli Vatandaşlarımız İçin İşaret Diliyle Aktarıldı...”

Sempozyum hakkında kısa bilgiler paylaşan Yakın Doğu Üniversitesi’nin sağlık alanından sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, sempozyum düzenleme kurulunun öğrencilerden oluştuğunu belirterek, öğrencilerin kendilerini özgür olarak ifade edebilmeleri için bu tür etkinliklerin ideal bir platform olduğunu söyledi. Sempozyum konularının, konuşmacıların, organizasyonunun tamamen öğrenciler tarafından hazırlandığını ifade eden Prof. Dr. ŞANLIDAĞ, öğrencilerin bu şekilde geleceğe daha iyi hazırlandığını ve akademisyen olarak yetiştirilmelerinde done sağladığını dile getirdi. Prof. Dr. ŞANLIDAĞ, “Her yıl farklı konseptlerde düzenlenen sempozyumda bu yıl bir ilk gerçekleştirildi. 3 Aralık Dünya engelliler günü dolasıyla farkındalık yaratmak adına sempozyum işaret diliyle anlatıldı. Geniş bir kitleye hitap eden bir sempozyum oldu.

Sessiz Sempozyum: Öğrenciler Engelleri Kaldırdı... İşaret Dili ile “Bağımlı Olma Özgür Ol” Sempozyumu Düzenlendi

Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri dışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki diğer Üniversite öğrencilerinin, kolej öğrencilerinin sempozyuma ilgisinin giderek artıyor olması üniversitemiz adına sevindirici. Bağımlılıklara karşı farkındalık oluşturmak, gençliğin ruh ve beden sağlığını tehdit eden bu soruna dikkat çekmek ve gelecek nesillerini bağımlılıklardan uzak kalmış ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak adına yararlı bir sempozyum gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Haberin Videosu