Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 2017-2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’ni Tamamladı
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 15:49
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:44

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, tarafından 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” başarı ile tamamlandı.

Her yıl on günlük süreç içinde yapılan İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi; iş sağlığı ve güvenliği, mesleki hastalıklar, hastane ortamı, tıbbi merkezlerde enfeksiyonlar, izolasyon yöntemleri, korunma yolları ve alınabilecek güvenlik önlemleri gibi konuları kapsıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, bu yıl gerçekleştirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’nde, Doç. Dr. Hüseyin Kaya Süer ‘Hastane Enfeksiyonları, İzolasyon Yöntemleri ve El Yıkama’, Uzm. Ufuk Kaya ise ‘İş Sağlığı, Son Yıllardaki Kaza Oranları, Mesleki Hastalıkları, Güvenlik Önlemleri’ konularında eğitimler sundu.

Doç. Dr. Hüseyin Kaya Süer: “Hasta Bakımından Önce ve Sonra El Yıkama İşlemi Yapılmalı…”
‘Hastane Enfeksiyonları, İzolasyon Yöntemleri ve El Yıkama’ konusunu işleyen Doç. Dr. Hüseyin Kaya Süer, hastanelerde uygulanan temas, damlacık, vs. gibi izolasyon yöntemlerinin yanında, her hasta bakımından önce ve sonra el yıkmaya işlemine dikkat çekti. Doç Dr. Süer, son yılların istatistiksel sonuçlarıyla hala hastanelerde el yıkama işleminin çalışanlar tarafından etkili uygulanmadığını gösterdiğini kaydetti.

İş Kazaları ve Kazalara Bağlı Ölümler ile Mesleki Hastalıklar Masaya Yatırıldı…
Uzm. Ufuk Kaya ise, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tanımlara dikkat çekerken, son yıllarda meydana gelen iş kazaları, kazalara bağlı ölümler ve meydana gelen mesleki hastalıkların tüm boyutlarını ve son yıllara ait verileri aktardı. Uzm Kaya ayrıca, alınabilecek tıbbi ve ilk yardım gerektiren güvenlik önlemleri ve acil yardım konularına da değindi.

İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda bilgilerin paylaşıldığı eğitim günleri sonunda, eğitimcilere Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aslı Aykaç tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi, eğitime katılan öğrencilere ise eğitim sertifika verildi.