“Sağlığınızda Bilinç’SİZ’siniz” Sempozyumu Büyük İlgi Gördü
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 13:53
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:28

Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Bilimsel Araştırma ve Sağlık Kulübü öğrencileri tarafından “Sağlığınızda Bilinç'Siz'siniz” başlıklı öğrenci sempozyumu yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Veteriner Hekimliği Fakültesi öğrencileri tarafından Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ‘Sağlığınızda Bilinç'Siz'siniz' Sempozyumu’na, farklı üniversitelerden 800’e yakın öğrenci katıldığı belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açılmaya göre, etkinliğe, Atılım Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girne Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi ve  Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden katılımlar gerçekleştirildi.

İki oturumda gerçekleştirilen sempozyumda, bilinçli beslenme, spor ve akılcı ilaç kullanımına dikkat çekildi.

Sempozyumun ilk oturumunda, “Kararında Yararında", başlığı altında, “Sistemik Sağlığın Mimarı: Ağız ve Diş Sağlığı’’, ‘’Yaşam Döngüsünde Bilinçli Beslenmenin Önemi” ile  "Bilinçsiz Spor"  adlı sunumlar yapıldı.

Sempozyumun II. Oturumunda ise, “Kulağıma Öyle Geldi” başlığı altında ‘’Akılcı İlaç Kullanımı’’ , " Nane, Limon Kabuğu, Bir Tutam Zencefil" adlı sunumlar gerçekleştirildi.

Oturum Başkanlığını, Sağlık Bilimleri Fakültesinden Ahmet Enes GÜNGÖRDÜ, Veteriner Hekimliği Fakültesinden Ozan YAHŞİ’nin yaptığı sempozyuma, Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden Dt. Özay ÖNÖRAL, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden Gönül ÇEPİK, İpek CANYAKANLAR, Tıp Fakültesi öğrencilerinden Berin ÖZYAMACI, Öykü DUMAN konuşmacı olarak katıldı.

Birliğin Çalışmaları Anlatıldı…

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Asbaşkan Fatma ELAGÖZ ve Genel Sekreter İrem TUFAN,  kulübün haftalık toplantılarından, münazaralardan, söyleşi ve sempozyumlardan bahsederek  öğrencilerin birlik ve beraberliklerini sağlamayı hedeflediklerini dile getirdiler.

Öğrenci Bilimsel Araştırma ve Sağlık Kulübü danışman hocası Yrd. Doç. Dr. Serdar SUSEVER ise,  kulübün nasıl kurulduğunu ve düzenledikleri 9 sempozyumun başarılı bir şekilde   tamamladıklarını belirtti.

Prof. Dr. ŞANLIDAĞ: “Öğrenci Kulüplerine Büyük Önem Veriyoruz…”

Sempozyumun açılışında konuşan Sağlıktan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ da yaptığı konuşmada, sağlık alanında aktif olarak 4 kulübün bulunduğunu ve bu kulüplerin çok önemli işleve sahip olduklarını belirtti.  Por. Dr. ŞANLIDAĞ, Öğrenci Bilimsel ve Araştırma Kulübü’nün beş yıl önce kurulduğunu anımsatarak,  günümüze dek gelen süreçte kulübün önemli seminerler, konferanslar ve sempozyumlar gerçekleştirdiğini, araştırma projelerinde yer aldıklarını, birçok saygın kongrelerde, toplantılarda projelerini sunduklarını ve bundan sonra yapılacak toplantılarla Kıbrıs dışına taşarak, Uluslararası nitelikli projelerde yer almayı hedeflediklerini söyledi.