Robot da Vinci Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne Alınıyor
Eklenme Tarihi: 02 Ekim 2015, 22:24
Son Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 11:05

Son teknolojiyi takip eden ve hastane bünyesine katan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, robotik cerrahi sistemi kullanmaya başlayacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halsla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; açık ameliyata ihtiyaç duyulmaksızın üroloji, çocuk cerrahisi, kadın hastalıkları, genel cerrahi, kalp damar, göğüs ve kulak burun boğaz ameliyatlarının kapalı yöntemle yapılabilmesini sağlayan ve cerraha 3 boyutlu görüntü sunan robotik cerrahi sistemin Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne kazandırılması amacıyla girişimlerin başlatıldığı bildirildi.

Robot ile ameliyat dönemi başlıyor

Cerrahi konsol başında ameliyat şansı sunan robotik cerrahi sistem, hastaların tedavi olma sürecini kısaltıyor. Karın içi ve göğüs kafesi ameliyatlarını kapalı yöntemle yapma şansı sunan robotik cerrahi sistem, klasik kapalı cerrahi yöntemi olan laparoskopiye göre hareket
özgürlüğü ve görüntüleme açısından avantaj sağlıyor. Hareket serbestisi ve 3 boyutlu yüksek görüntü kalitesi ile çok dar ve derin bölgelerdeki ameliyatları mümkün kıalan sistem ayrıca ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de normal ameliyatlara göre üstünlük sağlıyor.
Robot kollarının 540 (360+180) derece hareket kabiliyetine sahip uçları, cerrahi işlemlerde ihtiyaç duyulan tüm manipülasyonları gerçekleştirmeyi sağlıyor. Bu da ameliyatın güvenilirliğini ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasını olanaklı kılıyor.

Doç. Dr. İrfan Günsel : “İnsan sağlığına verdiğimiz önemle tüm teknolojik yenilikleri takip ediyoruz”
Konu ile ilgili konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, “insan sağlığına verdiğimiz önemi her fırsatta dile getirmekte, bu bağlamda tüm teknolojik yenilikleri de yakından takip etmekteyiz. Robot ile ameliyat şansı sunan bu sistemi
hastanemize kazandırarak, hastalarımızın daha kısa sürede, başarılı bir ameliyat geçirmesine ve ameliyat sonrasında sağlığına daha hızlı kavuşabilmesine olanak sağlayacağız. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi olarak amacımız her zaman toplumumuza ve insanlığa en iyi hizmetleri sunmaktır.” dedi.