Ramazanda Beslenme Önerileri
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 13:57
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:44Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Gültaç Dayı, Ramazan Ayı Boyunca Oruç Tutan Kişilerin Beslenme Düzenleri ile İlgili Önerilerde Bulundu. Gültaç Dayı, Oruç Tutan Kişilerin Mutlaka Sahura Kalkması ve İftarda ise Abartıya Kaçmadan Yemek Yemesi Gerektiğini Belirterek, Ramazan Ayı Boyunca Kilo Almayı Önlemenin Yolunun Sahura Kalkmak ve İftardan Sonra Yürüyüş Yapmaktan Geçtiğini Belirtti.

Diyetisyen Gültaç Dayı; “Mutlaka Sahura Kalkın.”
Ramazan ayında öğün düzeninin bozulması ile vücutta yağ depolanması yaşandığını söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, Ramazan ayından önce her gün hamurdan yapılan tatlılar, fazla yağlı yemekler yenmezken, Ramazan ayında daha özenli ve çeşitli sofralar hazırlanması nedeniyle masaların tatlı ve hamur işinden oluştuğunu, bu yüzden de sağlıklı beslenme düzeninin bozulduğunu belirtti. Oruç tutan kişilerin tüm gün yaşanılan açlık durumunu sadece bir öğüne sığdırmaya çalıştığını söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, iftarda yemek yemenin aşırıya kaçmadan yapılması gerektiğini belirtti. Sahur yapmanın gerekliliğini dile getiren Gültaç Dayı, sahura kalkılmadan oruç tutmanın gün içerisinde hazımsızlık, metabolizmada yavaşlama ve bütün yenilen besinlerin vücutta yağ olarak depolanması gibi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çekti.

Gültaç Dayı: “Sahurda, Hazmı ve Sindirimi Kolay, Yüksek Enerji İçeren, Proteinli Besinler Tercih Edilmelidir.”
Sahurda tüketilmesi gereken yiyecek türleri ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Gültaç Dayı, Ramazan ayının sağlıklı ve kilo almadan geçirilmesi için oruç tutan kişilerin kilo almama için mutlaka sahura kalkması gerektiğini belirtti. Diyetisyen Gültaç Dayı, oruç öncesinde kişilerin en az dört veya altı öğün ile beslendiğini, Ramazan ayı ile birlikte ise dört veya altı öğünün bir anda iki öğüne düştüğünü, bu nedenle bedenlerin sahurdan mahrum bırakılmaması gerektiğini belirterek şöyle devam etti: “Sahur sizin kahvaltınız yerine geçecektir. Unutmayın, kahvaltı günün en önemli öğünü olduğuna göre sahur da Ramazan’ın en önemli öğünüdür. Sahurda hazmı ve sindirimi kolay, yüksek enerji içeren, proteinli besinler tercih edilmelidir. Çorba, kahvaltılık gibi besinler önemlidir.”


İftar ve Sonrasında Mutlaka En Az İki Buçuk Litre Su Tüketilmeli
Havaların sıcak olmasından dolayı vücutta sıvı kaybının artacağını söyleyen Gültaç Dayı, sıcak havalardan dolayı yaz aylarında ortalama iki buçuk veya üç litre suya bedenin ihtiyaç duyduğunu belirtti. Bu nedenle sahurda en az bir litre, iftar ve sonrasında ise bir buçuk veya iki litre su içmeye özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı şöyle devam etti: “İftarda uzun süreli açlıktan sonra birden yüklenilmemeli, hızlıca ve çok yemek yenilmemelidir. Başlangıç için kahvaltılıklar ve hurma yerinde bir karar olacaktır. Daha sonrasında 1 kase çorba ile devam edebilirsiniz. Çorbadan sonra 30 dakikalık bir ara hem midenizi dinlendirecek hem de kan şekerinizin çok hızlı yükselmesini engelleyip kilo almanıza engel olacaktır. Sonrasında ise hafif yemek tercihleriyle devam etmelisiniz. Izgara et veya tavuk, kıymalı veya etli sebze yemekleri, hatta fırında veya buğulama balık alternatifleri tercihleriniz arasında olmalı.”

Ramazan Pidesine Dikkat!
Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin Ramazan pidesine de dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, iştah açıcı Ramazan pidelerinin miktarı ayarlanamadığı durumlarda kilo aldırabildiğini belirtti. Tam buğday ekmeklerinin belli bir süre sonra içerisindeki posa nedeniyle daha çabuk tokluk hissedilmesine neden olduğunu söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, pidede bu durumun geçerli olmadığını belirtti ve konuyla ilgili şunları kaydetti; “Ramazan pidesi yedikçe daha çok yeme isteği uyandırıyor. Kilo almak istemiyorsanız ve pide yemek istiyorsanız, miktarını dengeleyebilir ya da pideyle vedalaşıp tam buğday ekmeğiyle devam edebilirsiniz. Şerbetli ve hamurlu tatlılar bir anda fazla kalori almanıza neden olacak ve kilo almanıza neden olabilecektir. Bu tarz tatlıların yerine küçük bir parça güllaç veya 1 porsiyon sütlü tatlı yiyebilirsiniz. Ancak düşük kalorili tatlılar da olsa, tatlı tüketimini de sınırlandırın, her gün tatlı yemekten kaçının.”

İftardan Sonra Yürüyüş Yapılmalı
Vücudun sürekli açlık sonucunda kendini daha yavaş çalışmaya koşullandırdığını söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, metabolizma hızının yavaşlayarak ve minimum enerji harcamasıyla, vücudun günü tamamlamak isteyeceğini belirtti. Alınan enerjinin, harcanılan enerjiden daha fazla olması durumunda kişilerin kilo almaya başlayacağını kaydeden Diyetisyen Gültaç Dayı, iftardan bir veya bir buçuk saat sonra, otuz dakika ile bir saat arasında yapılacak yürüyüş ile enerji harcamasını artırarak, metabolizmaya biraz daha hız kazandırılmasının gerektiğini belirtti.