Ramazan Ayı Sonrası Beslenme Önerileri
Eklenme Tarihi: 05 Temmuz 2016, 14:14
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 10:35
Sağlıklı Yaşamın Temeli Doğru ve Dengeli Beslenmedir
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Gültaç DAYI, Genellikle Ramazan Ayı Sonrası Yaşanan Hazımsızlık ve Mide Problemlerini Önlemenin Yollarını, Tatlı Tüketirken Dikkat Edilebilecek Hususları, Ana Öğünlerde Porsiyon Kontrolü Yöntemlerini ve Artırılan Su Tüketimi ile Hareket Miktarının Metabolizma Üzerindeki Etkilerini Anlattı.

Ramazan Ayı Sonrası Fazla Yemek Yeme, Hazımsızlık ve Mide Problemlerine Yol Açıyor

Sağlığın korunması ve geliştirilmesinde hayatımızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme en önemli faktörlerden biridir. Ancak, Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişiler, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girmektedirler. Kimi kişiler hala kendilerini oruç tutuyor zannederken, kimi kişiler ise 'oruç bitti şimdi yeme zamanı' diyerek aşırı miktarda besin tüketirler. Ramazan ayı sonrası aşırı yemek yeme ile bazı problemler kaçınılmaz olur. Bunların en önemlisi hazımsızlık ve mide problemleridir.

Hamurlu ve Şerbetli Tatlılar Yerine Sütlü veya Meyveli Tatlıları Tercih Edin

Özellikle bayram süresince ve sonrasında, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Eğer tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine, sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Günde en az 2 porsiyon meyve tüketilmelidir. Meyveler vücudunuza karbonhidratı yeterli oranda almanızı sağlayacağından, tatlı isteğinizde de azalma olacaktır.

Güne Kahvaltı ile Başlayın

Yeterli enerji ile güne başlarsanız, gününüz daha güzel seçimlerle geçer. Kahvaltınızdan esmer ekmek ve bol çiğ sebzeyi eksik etmeyin.

Bayram Sofraları için Yüksek Hacimli, Düşük Kalorili Besinler Seçin

Sebze, meyve gibi yüksek su, lif, düşük yağ ve kalori içeriği olan yiyecekler, ana yemeğin yanında servis edilecek sağlıklı aperatiflerdir. Et tüketiminin arttığı bayramlarda, öğünlerin kalori değerini düşürmek, sindirime yardımcı olmak ve sağlık sorunları ile tadınızı kaçırmamak için mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat etmeli, yağsız etleri ızgara, haşlama veya fırında pişirerek pilav, makarna, ekmek eşliğinde yemekten çok, sebze veya salatalarla tüketmelisiniz. Porsiyon kontrolünde en kolay yöntem kendi avuç içiniz kadar hesap etmektir. Yine hayali olarak bir tabağı dörde bölerseniz yarısını sebzeler, çeyreğini et, diğer çeyreğini de yoğurt ile doldurmak da kolay porsiyonlama yöntemidir.

Besinleri İyi Çiğnemek Önemli

Besinleri iyi çiğneyerek küçük lokmalar halinde getirmeliyiz. Bu sayede yediklerimiz daha kolay sindirilecek ve kullanılacaktır. Sindirim şikayetleri yaşamayacak, şişkinlik, hazımsızlığın önüne geçmiş olacaksınız.

En Az 2 Litre Su Tüketmeye Dikkat Edin

Bayram boyunca; çay, kahve, meşrubat tüketiminin artması ile su içmek ikinci plana atılıyor. Oysa ki; düzenli bir sindirim sistemi ve metabolizmayı canlandırmak için yapmanız gereken en önemli beslenme kuralı, günde 8-10 bardak su içmektir. Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastalarının gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeleri, bitki çaylarını tercih etmeleri, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmaları önerilmektedir.

Hareketinizi Artırın

İşlerinizin yoğunluğundan, zamansızlıktan şikayetçiyseniz işte size altın fırsat, bayram tatilinde yürüyüş yapın. Gün içinde yapacağınız 30-45 dakikalık tempolu yürüyüşler hem Ramazan ayında yavaşlayan metabolizmayı hızlandıracak, hem de bayramda yediklerinizi sindirmenize yardımcı olacaktır.

İpucu


  • Alkol tüketilecekse; tercihiniz şarap olsun.

  • 10 adet yaprak sarma yerseniz beslenmenizden 2 dilim ekmek azaltın.
  • 1 dilim börek için beslenmenizden 2 dilim ekmek + 1 dilim peynir azaltın.
  • 1 dilim baklavanın; 1 öğün kadar kalori içerebileceğini unutmayın.

Sevdiklerinizle birlikte mutlu, sağlıklı ve formda bir bayram geçirmeniz dileğiyle.