RA27 Güney Afrika Yollarında Hızla İlerliyor
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2016, 11:42
Son Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 09:57
RA27 Güney Afrika Yollarında Hızla İlerliyor

Güney Afrika’da, FIA (Dünya Motorsporları Federasyonu), ISF (Uluslararası Güneş Enerjili Araç Federasyonu) ve MSA (Güney Afrika Cumhuriyeti Motor Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen ‘Sasol Solar Challenge’ yarışında güneş enerjisi arabası RA27 ile yer alan Yakın Doğu Üniversitesi yarışın ikinci gününü başarı ile tamamladı.

Genel Klasmanda Beşinci Sırada...

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, RA 27 aracı, 230 km uzunluğundaki Kroonstad şehrinden Bloemfontein şehrine kadar olan parkur ile 71 km uzunluğundaki özel şehir içi parkurunu başarı ile tamamlayarak yarışmanın ikinci gününü toplamda 301 km yol kat ederek genel klasmanda 5. olarak bitirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına katıldığı yarışma, Pretoria'dan başlayıp Cape Town'a kadar sürecek ve toplamda 2000 km’nin üzerinde olup şehirlerarası trafiğe açık yollarda yapılmaktadır.

Türkiye Büyük Elçisi’nden Başarılar Mesajı...

Yarışmanın başlangıcına katılan Türkiye Cumhuriyeti Pretoria Büykelçisi Kaan ESER’de Yakın Doğu Üniversitesi Güneş Enerjili Yarış Takımına başarılarını dileyerek, üstün teknoloji ürünü RA27 aracını tasarlayan ekibi tebrik etti.

RA27 Güney Afrika Yollarında Hızla İlerliyor

Talihsiz Ceza...

Yarışın ilk gününe talihsizlikle başlayan Yakın Doğu Üniversitesi ekibi taşıyıcı firmanın RA27 aracını geç getirmesi sebebiyle teknik kontrole katılamadıkları için bir gün yarışa katılmama cezası aldılar. Ekip, yarışın üçüncü gününde yarışmaya devam edecek.

Yarışın Üçüncü Günü 310 Km Kat Edilecek…

Güney Afrika’da 1 Ekim’e kadar devam edecek yarışmada, Yakın Doğu Üniversitesi Takımı yarışmanın 3. günü Bloemfontein'den başlayıp 310 km’nin sonunda Gariep Dam'de son bulacak parkurda yarışmaya devam edecek.

Ahmet ÇAĞMAN: “Talihsizliğe Rağmen Yarışmada Beşinci Sırada Yer Alarak İlerliyoruz”

Yarışmayı değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi Müdürü Ahmet ÇAĞMAN, “Büyük bir heyecanla hazırlanarak geldiğimiz yarışmada beklenmedik bir talihsizlikle karşılaştık. Aracımız geç geldiğinden teknik kontrollere katılamadık ve bir gün yarışmadık. Ancak bu talihsizliğe rağmen, ikinci günde çok iyi bir performans sergileyerek aracımız genel klasmanda beşinci sırada yer aldı. Önümüzde daha yarışacağımız parkurlar var. Aracımızın gücüne ve kapasitesine güveniyoruz. İnşallah başarılı bir sonuçla gelecek olan mutluluk ile emeklerimizin karşılığını almış oluruz” dedi.