Prof.Dr. Mustafa Asım Şafak; İşitme Problemlerinde Hemen Harekete Geçilmeli
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2015, 00:56
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:40

Sağlam bir işitme fonksiyonu için kulağın normal olması kadar, merkezi sinir sistemindeki ilgili yapıların da normal olması gerekir. İşitme organlarının yapı ve çalışmasını etkileyen her türlü etken işitme problemlerine yol açabilmektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan YDÜ Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak konuşmanın öğrenilmesi, toplumsal iletişim ve sosyalleşme açısından son derece önem taşıyan işitme duyusu, işitme organlarının yapı ve çalışmasını etkileyen her türlü etkenlerden etkilenir dedi.

İşitme Kayıpları Doğuştan Ya da Hastalıkla Oluşabilir

Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak işitme kayıplarının doğuştan veya hastalıkla oluşabileceğine dikkat çekerek şöyle devam etti; işitme sorunlarını “Dış kulakta tam tıkanıklık yapan kulak kirleri dahi işitme azlığına neden olmaktadır. Dış kulak yolunda ayrıca tıkanıklık etkeni olarak çeşitli iltihaplar, yapısal bozukluklar, kulak yolunun darlığı, hatta kulak yolunun doğumsal olarak hiç gelişmemiş olması, kulak tümörleri de işitme problemlerine neden olmaktadır. Orta kulağın etkilendiği durumlar da işitme sağlığını etkileyen önemli durumlardır. Kulak zarının yapısındaki bozukluklar, delinmeler, incelmeler, çöküntüler, orta kulakta sıvı veya kan birikmesi; orta kulaktaki iltihabi olaylar, doğumsal anomaliler, iltihaplara bağlı kireçlenmeler, özengi kemiğinin kireçlenmesiyle işitme kaybına neden olan otoskleroz hastalığı işitme problemlerine neden olur. Orta kulakta yer kaplayan damarsal, sinirsel ya da diğer yumuşak doku kitleleri veya kanserleri de işitme problemi oluşturmaktadır. İç kulak hastalıkları işitme sağlığına etki eden daha ciddi problemlerin nedenidir. İç kulaktaki hastalık doğuştan olabileceği gibi, çocukluk çağında, erişkinlik dönemde veya yaşlılık döneminde de ortaya çıkabilir.” şeklinde açıklamaktadır.

İşitme Kaybı Şüphesi Olanlar Zaman Kaybetmemeli

Doğumsal olan işitme problemleri genellikle tam sağırlık şeklinde görülür ve mümkün olan en kısa sürede hastalığın tanınması ve tedavi önlemlerinin alınması çok önemlidir açıklamalarında bulunan Prof. Şafak,bu nedenle yeni doğan dönemindeki bütün çocukların işitme taramalarının yapılması gerekir dedi.