Prof. Dr. İlter Turan ve Ergün Olgun Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi’nde Konuşacak
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2016, 14:37
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 16:23

- Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi’nde İki Simge İsim Güvenliğin Uluslararası ve Kıbrıs Boyutlarını İrdeleyecek

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü (YDE) tarafından düzenlenen “Güvenlik Akademisi ve Uygulamalar” başlıklı sertifika programında uluslararası ilişkiler disiplinin dünyada ve Türkiye’de öncü bilim insanlarından biri olan Prof. Dr. İlter Turan ve Kıbrıs müzakere sürecinin simge isimlerinden KKTC Cumhurbaşkanı E. Müsteşarı ve Müzakereci Ergün Olgun seminer verecekler. Prof. Dr. İlter Turan ve Ergün Olgun dünyada ve Kıbrıs’ta tehdit algılamalarında değişim, dönüşüm ve süreklilikleri program katılımcıları ile birlikte değerlendirecekler.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, 5 Mart 2016 tarihinde açılışı gerçekleştirilen güvenlik kavramları ve uygulamaları odaklı sertifika programı farklı konu başlıklarıyla ve farklı uzmanların konuşmacı olarak katılımıyla 21 Mayıs 2016 tarihine kadar devam edecek.

Yakın Doğu Enstitüsü tarafından Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş ve Enstitü Danışmanı Ercan Çitlioğlu yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan “Güvenlik Akademisi ve Uygulamaları” sertifika programının 12 Mart tarihli oturumlarına uluslararası ilişkiler profesörü, Prof. Dr. İlter Turan ve KKTC Cumhurbaşkanı E. Müsteşarı ve Müzakereci Ergün Olgun katılacaklar. Programda, Prof. Dr. İlter Turan “Tehdit Algılamalarında Değişim ve Dönüşümler” ve KKTC Cumhurbaşkanı E. Müsteşarı ve Müzakereci Ergün Olgun “Müzakerelerde Kıbrıs Türk Halkı Açısından Güvenlik: Olası Tehditler ve Önlemler” başlıklı seminerleri verecekler.  Oturumlar 12 Mart’ta Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 4’te saat 10.00 ‘da başlayacak.

Doç. Dr. Umut Koldaş: Güvenlik Akademisi’nde Kıbrıs’ın durumunu  uluslararası güvenlik yapısı içinde analiz ediyoruz

Yakın Doğu Enstitüsü’nün düzenleyeceği “Güvenlik Akademisi ve Uygulamaları” sertifika programlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş Güvenlik Akademisi’nde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve Kıbrıs müzakere süreçlerinde simge haline gelmiş iki önemli ismi program katılımcılarıyla buluşturmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. Sertifika programı kapsamında her hafta güvenliğin farklı bir boyutunu hem uluslararası düzeyde ve hem de Kıbrıs bağlamında irdeleyeceklerini kaydeden Doç. Dr. Umut Koldaş, “Güvenlik Akademisi’nde her hafta güvenliğin ayrı bir sektörünü inceleyeceğiz. Bunu yaparken değerli konuşmacılarımız önce katılımcılarımıza ilgili güvenlik sektörünün dünyadaki durumunu aktaracaklar. Sonraki oturumumuzda ise Kıbrıs konusundaki değerli uzman konuşmacılarımız bu güvenlik sektöründe Kıbrıs’ın durumunu değerlendirecekler. Bu yöntemsellikle oluşturduğumuz sertifika programımızda bir yandan güvenliği uluslararası boyutuyla ve güncel gelişmeler ışığında masaya yatırırken diğer yandan Kıbrıs’ın bu güvenlik yapısı içindeki yerini sistematik bir şekilde irdeleyeceğiz. Güvenlik Akademisi ile ülkemizdeki güvenlik çalışmalarına sistematik bir analiz çatısı ve çerçevesi sağlayacağız ” dedi.

Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi’ne ve diğer kısa dönemli eğitim programlarına kayıt hakkında daha detaylı bilgi www.neu.edu.tr web sayfasından, [email protected] e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından (yakindoguenstitusu), 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan alınabilir.