Prof. Dr. Doğan Akay’ın Kitabı Çin’ceye Tercüme Edildi
Eklenme Tarihi: 02 Ocak 2016, 01:32
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:49

Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Enformatik Sistemleri öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Akay’ın Raspberry Pi bilgisayarı üzerine yazmış olduğu ve özellikle Master ve Doktora seviyesinde olan teknik kitabı Raspberry Pi Advanced Programming Çin’ceye tercüme edilmiştir.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Raspberry Pi bilgisayarı bir sigara paketi büyüklüğünde olup bir laptopun yapabileceği her türlü işlemi yapabilecek kapasitededir. Fiyatı sadece $35 kadar olan bu bilgisayar halen Avrupa ve Amerika’daki bütün üniversitelerin elektrik ve elektronik mühendisliği laboratuvarlarında genel bilgisayar eğitimi, robotik, ve kontrol mühendisliği eğitimi için kullanılmaktadır. Raspberry Pi ile hemen Internete bağlanıp e-mailinizi kontrol edebilir veya Google ile web sitesi taraması yapabilirsiniz. Raspberry Pi bilgisayarı Linux işletim sistemi ile çalışmaktadır. Çok kullanıcılı ve çok işlemcili olan bu işletim sistemi sayesinde çok kısa zamanda çok kompleks elektronik tabanlı projeler yapmak mümkündür.


Prof Dr Doğan Akay’ın Kitabı Uluslararası Boyuta Ulaştı
Prof Dr Doğan Akay’ın Çin’ceye tercüme edilmiş olan bu yeni teknik kitabı uluslararası bir boyuta ulaşmış olup, bilgisayar, elektrik, elektronik, robotik, ve her türlü otomasyon konusunda proje yapmak isteyen özellikle lisans üstü öğrenciler, pratisyen mühendisler ve elektroniği hobi olarak seçenler için son derece faydalı olacaktır.