Özbekistan Sanatçıları, Gagavuzya Sanatçıları ve Kazakistan Sanatçılarının Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Hazırladıkları Toplam 55 Eserden Oluşan Üç Ayrı Karma Sergi Gazimağusa Milletvekili H. Ersan Saner Tarafından Açılacak
Date Added: 18 Mart 2022, 13:44


Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Özbekistan sanatçıları Tulkin Zakirov, Baktihyar Makhkamov, Khusan Aminov ile Zafar Zufarov tarafından hazırlanan 20 eser, Gagavuzya sanatçıları Foidor Duoglo, Nina Peeva ve Piotr Fazli tarafından hazırlanan 20 eser ve ve Kazakistan sanatçıları Akan Oimautov, Bulat Mekebaev ile Yevgeniy Silabospitskiy tarafından hazırlanan 15 eser ile toplam 55 eserden oluşan üç ayrı karma sergi 28 Şubat 2020 Cuma günü saat 08.30’da Gazimağusa Milletvekili H.Ersan Saner tarafından açılacak

Üç ayrı karma sergi toplam 55 eser sanatseverlere sunulacak
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Özbekistan sanatçıları Tulkin Zakirov, Baktihyar Makhkamov, Khusan Aminov ile Zafar Zufarov tarafından hazırlanan 20 eser, Gagavuzya sanatçıları Foidor Duoglo, Nina Peeva ve Piotr Fazli tarafından hazırlanan 20 eser ve ve Kazakistan sanatçıları Akan Oimautov, Bulat Mekebaev ile Yevgeniy Silabospitskiy tarafından hazırlanan 15 eserden oluşan ve toplamda 55 eser içeren üç ayrı karma sergi İrfan Günsel Kongre Merkezi sergi salonunda yer alacak.

Kazakistan sanatçıları
Kazakistan sanatçıları tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırlanan ve 15 eserden oluşan karma sergide yer alan sanatçı Akan Oimautov, Kazakistan Cumhuriyeti Akademisi’nin üyesidir. Bir diğer sanatçı, Evgeniy Slabospitsky ise Kazakistan Devlet Sanat Akademisi mezunudur. Sanatçı Bulat Mekebaev ise, 2005 yılında Uluslararası “Dünya Halkları Sanatı” Derneği’nin ödülüne sahip olmuştur.

Özbekistan sanatçıları
Özbekistan sanatçıları tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırlanan ve 20 eserden oluşan karma sergide sanatçı Bakhtiyor Makhkamov eserlerinde, rafine edilmiş renkleri tuvale yansıtıyor. Ayrıca eserleri, geleneksel antik mimarinin unsurlarını içeriyor. Bir diğer sanatçı Hüseyin Aminov ise, 1982’de Benkov Sanat Koleji’nden mezun oldu. Sanatçı Tulkin Zakirov’da 1993 yılından beri Özbekistan’daki Sanat Koleji’nde ders vermektedir. Zafar Zufarov ise 2000 yılında uluslararası sergide Çağdaş Sanat Bienali’nde diploma aldı.

Gagauzya sanatçıları
Gagavuzya sanatçıları tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırlanan ve 20 eserden oluşan karma sergide yer alan sanatçı Foidor Duloglo, 2016 yılından beri Gagauzya’daki “Gagauz-Art” sanatçıları derneğinin üyesidir. Sanatçı Piotr Fazli ise, Chisinau’daki Merkezi Sergi Salonu’nda Uluslararası Güzel Sanatlar Bienali’ne katıldı. Nina Peeva’da da, Kişinev Devlet Pedagoji Üniversitesi, grafik sanat fakültesi mezunudur.