ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğrencileri Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek Gerilim Laboratuvar’ını Ziyaret Etti…
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2018, 10:33
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:30

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu (ODTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri, Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek gerilim Laboratuvarını ziyaret ederek, Yüksek Darbe Gerilimlerinin Üretilmesi ve Ölçülmesi ile ilgili deneyleri demo olarak gördü.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre ziyarette, Yakın Doğu Üniversitesi Elektrik -Elektronik Mühendisliği Öğretim üyesi Prof. Dr. Sezai Dinçer, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Program Koordinatörü Doç. Dr. Murat Fahrioğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Dokora öğrencisi Mehmet Yenen ve deneylere katılan ODTÜ Kuzey kampüs öğrencileri yer aldı.

ODTU Kuzey Kampusu Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerine öncelikle Laboratuarda bulunan test ve ölçüm sistemleri tanıtıldı, daha sonra da 170 KV Darbe Gerim Jeneratörü ile 30 KV, 50 KV ve 100 KV gerilme tepe değerlerinde 1.2/50 mikro saniye standart darbe gerilimleri üretildiğini ve çubuk-düzlem elektron aralığının bu gerilimler altında davranışı farklı hava basınçlarında uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca, Darbe Generatörü ve ölçüm sisteminin kalibrasyonu öğrencilere uygulamalı olarak gösterildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Elektrik -Elektronik Mühendisliği Öğretm üyesi Prof. Dr. Sezai Dinçer öğrencilere, “Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek Gerilim Laboratuarında 170 KV Darbe Gerilim Jeneratörü, 100 KV AC Test Transformatörü, Kapasitif Yüksek Gerlim Bölücüleri, Küre – Küre Standart Elektrod, İki ayrı Test Çemberi ve farklı elektrik alan düzgünlüğü veren Çubuk- Düzlem Elektrodlar bulunduğunu ve bu laboratuarda Lisans Üstü seviyede yalıtkanlık tasarımı ve yalıtkan delinme mekanizmaları üzerine çalışma yapıldığını anlattı. Ayrıca, lisans seviyesinde Yüksek Gerlim dersi alan son sınıf öğrencilerine Yüksek Gerilimlerin Üretilmesi ve Ölçülmesi üzerine deneyler gösterildiğini belirtti.

Adanın Tek Yüksek Gerlim Laboratuarı Yakın Doğu Üniversitesi’nde Bulunuyor…
Adanın tek Yüksek Gerlim Laboraturvarı’nın Yakın Doğu Üniversitesi’nde bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Dinçer, Türkiye’de dört üniversitede ODTÜ, İTÜ, GAZİ ve Kocaeli Üniversitelerinin farklı kapasitede Yüksek Gerilim Laboratuarı olanakları mevcut olduğunu söyledi. Prof. Dr. Dinçer, “Şu anda Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek Gerilm Laboratuvarında Çevreye Dost (Kürel Isıma Indeksi Düşük) Gaz Yalıtkanlar üzerine araştırmalar devam etmektedir” dedi.