Mucize Besin “Anne Sütü”
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2016, 14:45
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 09:09

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ceyhun DALKAN, Dünya Süt Günü Dolayısıyla açıklamalarda bulundu

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ceyhun DALKAN 21 Mayıs Dünya Süt Günü Dolayısıyla, Her Bebek için En Doğal, En Taze ve En Faydalı Besin Olan Anne Sütünün Önemi, İdeal Beslenme Süresi ve Sıklığı ile Anne Açısından Emzirmenin Faydaları Konularında Bilgiler Paylaştı.

Anne Sütüyle ilgili Temel Gerçekler

Anne sütü her bebek için en iyi, en doğal, en taze ve en faydalı besindir. Her zaman temizdir. Her zaman ve her yerde hazır ve bedavadır. Bebeğin sindirmesi çok daha kolaydır. İshal, karın ağrısı ve kabızlık yapma ihtimali daha azdır. Savunma sistemini güçlendirir, anne sütü alan bebekler daha az enfeksiyon geçirir. Zeka gelişimine olumlu etkileri vardır. Bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine gerek yoktur. Doğumdan sonra gelen ilk süt, bebeği enfeksiyonlardan korumak için hayatidir. Bebekle anne arasındaki özel ilişkiyi güçlendirir. Bir çok çalışma göstermiştir ki, emziren kadınlarda meme kanseri daha az görülür.

Anne Sütü Bebekler için Yaşamsal Önem Taşır

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir. Çünkü bebeği hastalıklardan ve yoğun şekilde içerdiği savuma maddeleri nedeniyle enfeksiyonlardan korur. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahiptir. Ayrıca anne ile bebek arasındaki sevgi bağını güçlendiririr. Anne sütü ile beslenen bebeklerin zekaları ileri ki yaşlarda daha yüksek olmaktadır.

Anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. Sindirimi kolaydır, her zaman taze, temiz ve bebek için hazırdır. Tamamen doğal olan anne sütünde bebeğin büyümesi için gerekli olan maddeler inek sütünden daha fazladır. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye ve ayrıca ilk altı ayda ek gıdaya gerek yoktur. Anne sütü alan bebekler diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar.

Anne Sütü Hastalıklardan Koruyucudur

Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt çok fazla savunma maddesi içerdiği için, ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan koruyucudur. Büyüme ve gelişimi için ideal vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat içeriğine sahiptir.

Anne Sütü ile İdeal Beslenme Süresi

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi, anne sütü ile beslenmeye doğumdan hemen sonra başlanmasını, ilk altı ayda sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin altı aydan sonra uygun besin takviyeleri ile iki yaşa dek devam etmesini önermektedir.

İdeal Emzirme Sıklığı

Hamilelik döneminde anne adayı emzirme konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Doğumdan sonra, anne ve bebek yirmi dört saat birlikte olmalıdır. Emzirme doğumdan hemen sonra, en erken zamanda başlamalı, yeni doğmuş bebeklere anne sütü dışında herhangi bir yiyecek ve içecek verilmemelidir. Bebek her isteğinde emzirilmelidir.

Emzirmenin Anne Sağlığına Faydaları

Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan hemen sonra emzirme, doğum sonrası kanama miktarını azaltır. Bebeğin annesini emmesinin, anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, meme ve yumurtalık kanserinden koruduğu bilinmektedir.

Bebek Her Ağladığında Emzirilmeli midir?

Evet, bebek her ağladığında emzirilmelidir. Yenidoğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek isterler. Bebeğin emme sıklığı daha sonra giderek azalmaktadır.

Anne Sütü Alırken Bebeğin Desteğe İhtiyacı Var mı?

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin, sadece 15 günlükken D vitamini ve 4-6 aylıkken de demir desteği ihtiyacı vardır.

Kaynak: UNESCO anne sütü destekle programı