Madde Bağımlılığı Ruh ve Fiziksel Sağlığı Tehdit Ediyor
Eklenme Tarihi: 25 Haziran 2017, 16:11
Son Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 15:21

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Uzman Psikoloğu Tuğçe DENİZGİL, Nerdeyse Tüm Dünya Ülkelerinde Uyuşturucu Kullanma Alışkanlığının Her Geçen Gün Artış Göstermesi ile Hem Ruhsal Hem de Fiziksel Sağlık Açısından Oldukça Tehlikeli Bir Duruma Gelindiğini Belirtti. Bu Durumdan Dolayı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Tarafından 1987 Yılında Alınan Kararla, Uyuşturucusuz Temiz Bir Toplum Hedefine Ulaşma ve Uluslararası Alanda Eylem ve İşbirliğini Güçlendirme Konusundaki Kararlılığı Vurgulamak Amacıyla, 26 Haziran Tarihi “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” Olarak Belirlenmiş Olup, Uyuşturucu Kullanımı ile Mücadeleyi Güçlendirmek için Her Yıl Bu Tarihte Çeşitli Etkinlikler Düzenlenmektedir.

Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL: “Madde Tüketimi Sadece Kullanan Kişiyi Değil Ayni Zamanda Yakın Çevresini de Etkilemektedir”
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli halk sağlığı sorunlarından birisinin madde bağımlılığı olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, madde tüketiminin sadece madde kullanan kişiyi değil aynı zamanda yakın çevresini dolayısı ile de toplumu ilgilendiren bir sağlık sorunu olduğunu belirtti.  Damar yoluyla bağımlılık yapıcı madde kullanan kişilerin, AIDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hayatı ve toplum sağlığını tehdit eden hastalıklara daima açık olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, madde kullanımının neden olduğu fiziksel hastalıkların bulaşıcı hastalıklarla sınırlı kalmadığını, karaciğer ve böbrek yetmezliği, damar hastalıkları ile depresyon ve benzeri ruhsal hastalıklara da yol açtığını ifade etti.

Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL: “Madde Bağımlılığı ile Mücadelede En Önemli Faktör Eğitim”
Kişinin uyuşturucu veya uçucu maddeye bağımlı hale gelmesi için bazen sadece bir defa bile denemesinin yeterli olabileceğini söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, bunun nedeninin kullanılan maddenin kişinin vücuduna nasıl etki veya tepki vereceğinin bilinmemesi olduğunu belirtti.  Bundan ötürü bu işin ticaretini yapan kişilerin, madde kullanımına alıştırmak için sattığı maddeyi ilk seferde ya ücretsiz ya da daha düşük fiyata verdiklerini söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL sözlerine şöyle devam etti: “Satıcı iyi bilir ki kişi bağımlı olduktan sonra sürekli gelecek ve para kazandıracaktır. Dolayısıyla madde bağımlılığı ile mücadele ederken en önemli faktörün eğitim olduğunu bu vesile ile bir daha vurgulamak istiyorum. Madde kullanımı ve bağımlılığının yol açtığı ruhsal, fiziksel ve toplumsal problemler hakkında yeterince bilgilenme mücadelenin sadece ilk basamağıdır.”

Madde Bağımlılığı ile Mücadelede Medyanın Rolü Büyük
Çocukların ve gençlerin bu halk sağlığı sorunu hakkında bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL,  kişilerin bağımlılık yapan maddelerden bilinçli bir şekilde uzak durmalarını sağlayabilmenin çok önemli olduğunu belirtti. Özellikle medyanın madde bağımlılığı ile mücadelede önemli rolü olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, sözlü ve yazılı medyanın uyuşturucu maddelere ilişkin özendirici yayınlardan kaçınması gerektiğini belirtti.
Bağımlılık yapıcı maddelerin, belli bir miktar ve üzerinde tüketildiği zaman, kullanan kişinin sinir sistemine direk etki ederek fiziki ve psikolojik dengesini bozabildiğini söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, toplum içinde hem sosyal hem de ekonomik çöküntülere neden olabilecek uyuşturucu ve uyarıcı maddeler ile mücadelede sivil toplumun da desteğinin önemli olduğunu ifade etti.