Liseyi KKTC’de Bitiren T.C. Uyruklu Öğrencilere YDÜ’ne Sınavsız Kayıt Hakkı
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2016, 14:15
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:03
Liseyi KKTC’de Bitiren T.C. Uyruklu Öğrencilere YDÜ’ne Sınavsız Kayıt Hakkı

Lise eğitimini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (K.K.T.C) bitiren Türkiye Cumhuriyeti (T.C) uyruklu öğrenciler Yakın Doğu Üniversitesi’nin 16 fakültesine bağlı 180 bölümüne doğrudan sınavsız kayıt yapabilecekler. Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) sağladığı haklar sayesinde KKTC liselerinden mezun olan öğrenciler LYS sınavlarına katılmadan Yakın Doğu Üniversitesi’nin 180 bölümüne kayıt yaptırabilecekler. K.K.T.C vatandaşlarının ödediği harçlara tabii olacaklardır.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı arasında daha önceden imzalanan Kıbrıs´ta okuyan Türkiye vatandaşı öğrencilerin KKTC üniversitelerine doğrudan kayıt hakkı sahibi olmasına yönelik protokol K.K.T.C Meclisi tarafından onaylanarak, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki yasal sürece devam etmektedir. Yasal Süreç tamamlandıktan sonra sınavlara giren öğrencilerimizin kayıt işlemleri gerçekleştirelecektir. Bu protokol çerçevesinde KKTC Liselerinden Mezun TC vatandaşı öğrenciler doğrudan üniversiteye kayıt yaptırabilecek.

Sınavsız Geçiş Hakkı

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında yürürlüğe girecek olan protokol gereğince, KKTC liselerinden mezun olan TC vatandaşı öğrenciler ÖSYM tarafından düzenlenen Üniversite Yerleştirme Sınavları’na girmeden, doğrudan KKTC üniversitelerine kayıt hakkına sahip olacaklardır.

Yrd. Doç. Dr. Yeter TABUR: “KKTC Liselerinden Mezun Tüm Türkiye Vatandaşı Öğrencileri Kayıt İçin Bekliyoruz”

Yakın Doğu Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Yeter TABUR, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, öğrencilerin sınavsız geçiş hakkıyla sağladıkları büyük avantaja vurgu yaptı. “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim arasında imzalananıp yürürlüğe girecek olan protokol ile KKTC liselerinden mezun Türkiye vatandaşı öğrencilerimiz de artık KKTC vatandaşı öğrencilerimiz gibi Yakın Doğu Üniversitesi’ne ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara girmeden, doğrudan kayıt yaptırabilecekler. Daha önceki uygulamalarda KKTC liselerinden mezun öğrenciler KKTC üniversitelerine kayıt yaptırdıkları durumda diplomaları YÖK tarafından tanınmıyordu ve denklik için tekrar sınava girmeleri gerekiyordu. Yapılacak olan yeni protokol ile ise Türkiye vatandaşı öğrencilerimiz KKTC üniversitelerine doğrudan sınavsız kayıt hakkı elde edecekler; diplomaları da YÖK tarafından tanınıyor ve denklik için ek bir sınava girmeleri gerekmeyecek. Tüm KKTC liselerinden mezun Türkiye vatandaşı öğrencilerimiz Yakın Doğu Üniversitesi’nde istedikleri bölümlere kayıt yaptırabilecekler. Kayıt yaptıracak öğrencilerimiz KKTC vatandaşı öğrencilerilerimizle aynı haklara sahip olacaklar. Detaylı bilgi için Öğrenci İşleri birimimiz ile görüşebilirler. Tüm öğrencilerimizi bekliyoruz” dedi.

KKTC liselerinden mezun olup Yakın Doğu Üniversitesi’ne doğrudan kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler daha detaylı bilgiye için Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan, 223 64 64 numaralı telefondan (dahili 215-223-225-403) ve www.neu.edu.tr adresinden ulaşabilecekler.