Kuzey Kıbrıs’ta Yetişen Bitkiler Üzerinde Yapılan Araştırmalar 6. Uluslararası Farmakognozi ve Tıbbi Bitkiler Konferansı’nda Anlatıldı…
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 15:17
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:43

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Ali Hikmet Meriçli, Uluslararası Farmakognozi ve Tıbbi Bitkiler Konferansı’na katılarak, ülkemizde yetişen bitkilerin hastalıklarda kullanılan bileşenleri üzerinde yaptığı araştırmalarla iligli poster sunumu yaptı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Amsterdam’da gerçekleştirilenkonferansta,organizasyon komitesi üyesi olarak Yakın Doğu Üniversitesini temsil eden Prof. Dr. Ali Hikmet Meriçli, “Bazı Kuzey Kıbrıs Bitkileri Üzerindeki Araştırmalar” başlıklı sunumunda, “Mayıs Papatyası ile Acı Çiğdem” türleri üzerinde yaptığı araştırmaların sonuçlarını paylaştı.

Ülkemizde Görülen Mayıs Papatyasıİltihap İyileştirici Kamazulen Bileşiği Yönünden Zengin…
Prof. Dr. Ali Hikmet Meriçli, organizasyon komitesi üyesi olduğu uluslararası toplantıda sunduğu posterde YDÜ Eczacılık Fakültesi’nde grup arkadaşları ile yürüttükleri çalışmalarından örnekler verdi. Özellikle Kıbrıs acı çiğdemi (Colchicum pusillum), mayıs papatyası (tıbbi papatya, Chamomilla recutita) üzerinde alınan sonuçlara ilgili analizler dinleyicilerle paylaşıldı. Kuzey Kıbrıs’da doğal olarak yetişen mayıs papatyasının çok kaliteli olduğu belirtilen çalışmada, papatya uçucu yağına mavi rengini veren ve ağız -boğaz iltihaplarında antiflojistik (iltihap iyileştirici) etkiden sorumlu olan kamazulen (chamazulen) bileşiğinin Kuzey Kıbrıs’ın farklı bölgelerinden toplanan örneklerin hepsinde bol miktarda bulunduğu sonucunu vurgulandı. Akdeniz ülkelerinde doğal olarak yetişen tıbbi papatyalarda (Chamomilla recutita) kimyasal ırklar mevcuttur, özellikle Türkiye’nin çoğu bölgesinden toplanan örneklerin uçucu yağlarında kamazulen bulunmazken, Kıbrıs tıbbi papatyalarının kamazulen yönünden son derece zengin olması çok dikkat çekici bir sonuçtur, konu ile ilgili analizler ve farmasötik bir ürün geliştirilmesi çalışmaları halen devam etmektedir.


Acı Çiğdem Türleri Akdeniz Ateşi ve Gut Hastalığında Kullanılan Kolşisin Maddesini İçeriyor…
Ayrıca tedavide Ailevi Akdeniz Ateşi ve gut hastalığında kullanılan kolşisin (colchicine) maddesini doğal olarak içeren acı çiğdem türlerinin Kıbrıs’ta yetişen ve üzerinde şimdiye kadar fitokimyasal araştırma yapılmamış olan Colchicum pusillum türünün de Güzelyurt ‘dan toplanan soğanlarının içeriğinin tıbbi olarak kullanılan türlere benzer şekilde olduğu gösterilmiştir. Colchicum pusillum soğanlarının antikanser etkisi de proje kapsamında araştırılmış ve alınan olumlu sonuçlar 2017 Avrupa Biyoteknoloji Kongresinde sunulmuştur.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Kuzey Kıbrıs’ın bazı tıbbi bitkileri üzerindeki araştırma sonuçlarını içeren poster, Kuzey Kıbrıs’ın doğal ve tarihi güzelliklerine ait resimlerle ayrıca büyük ilgi topladı.